Kovács Zoltán, az IVSZ elnöke szerint a rendezvénysorozat célja a gyakorlati tapasztalatok megosztása és az azonnali tudás átadása, hiszen "egy sikeres cég titka a sikeres vezető". A felkért előadók segítségével kiemelkedően sikeres vezetők irányítási módszerei, tapasztalatai és a nemzetközi sportélet és gazdasági szféra által is elismert sikertörténetek vezetői szemléletével ismerkedhetett meg az idei első Üzleti Akadémia több mint 100 résztvevője.
Galéria, kattintson a képre!
Elsőként Beck György beszélt több évtizedes vezetői tapasztalatairól, amelyek során több menedzsment módszert kipróbált, az úgynevezett esti-személyes beszélgetésektől a világ legjobb szakembereinek összegyűjtésén keresztül számos eszközt vetett be a legmegfelelőbb csapat összeállítása érdekében. Kiemelte: "A multinacionális vállalatok sikeréhez a legfontosabb, hogy egyediek legyünk, és anélkül alkalmazkodjunk a lehető legjobban a helyi viszonyokhoz, hogy elszakadnánk az anyacég által nyújtott tudástól, és az általa meghatározott nemzetközi irányoktól".
Kemény Dénes a Magyar Vízilabda válogatott szövetségi kapitányaként vallja, hogy csak az eredményekkel és a győzelemmel foglalkozik, és ennek rendeli alá legfontosabb döntéseit. Alapelve, hogy a nyerő csapat kialakításakor a személyi döntések a legfontosabbak.
"Az adott pozícióra a lehető legjobban teljesítő embert választom, ez ad hitelt a játékosaim előtt: aki a jobb, az játszik!" - mondta Kemény a Sydney Olimpia válogatott csapatának kiválasztása kapcsán. "Az Olimpiát többek szerint nem a medencében, hanem még előtte, a csapat összeállításakor nyertük meg". Nagyon fontos, hogy a csapatot nem csak a legjobb 13 embernek, hanem a legjobban összeillő 13 embernek kell alkotnia. A siker további fontos feltétele, hogy mindig alkalmazkodni kell egy adott szituációhoz, nem szabad a korábbi sémák, vagy gyakorlat alapján dönteni. "A döntéseket egyedül hozom meg, és azokat a játékosaim sem kérdőjelezik meg soha, nem mindig örülnek, nem mindig értenek egyet, de mindig elfogadják azt." Felismerem, ha én hibázom. Az én feladatom, hogy a csapatom helyzetét, lelkivilágát a lehető legjobban mérjem fel, és ehhez alakítsam a taktikát.A csapat motiválása kapcsán elmondta: " Könnyű a helyzetem, mert a sport kicsit más mint a cégvilág: "Nem értek egyet a "Győztes csapaton ne változtass!" taktikával. Szerintem a nyerő csapat kialakításához az a fontos, hogy nálam mindig meg kell küzdeni a csapatba-kerülésért, nincsenek automatikus helyek. Három játékosból csak kettő lesz bent a válogatottban, így folyamatos a küzdelem. Ha valaki még nem nyert olimpiát, akkor azért küzd, hogy ott legyen, aki pedig már nyert, az azért" - tette hozzá. A jó csapatjáték lényege hogy a játékosaim bátrak legyenek! A döntő pillanatban semmit nem érünk megremegő kezű játékosokkal-, jellemezte plasztikusan, hogy miféle rátermettséget vár el az embereitől. És ami nagyon fontos: valódi csapatjátékosokra van szükség ahhoz, hogy nyerjünk, az a megfelelő ember, aki a saját teljesítményét is a csapat szemén keresztül nézi.
Bojár Gábor az állami cégek sajátos világából lépett a vállalkozások állandóan változó mezejére. A Graphisoft első embere szerint a vezetés lényege az, hogy megnyerjük a versenyt, hogy győzni akarjunk. Mottója: a győzelem a cél, nem a megélhetés. Vezetőként azt gondolja, a tulajdonos jól jár azzal, ha magánál jobb emberekkel veszi körül magát, de a döntési jogokkal óvatosan bánik: mindig maradjanak a vezető kezében - emelte ki egy korábbi kudarc kapcsán a tanulságot.
Bojár elmondta: a végső döntéseket egyedül hozza meg, de a kollégák véleményét minden esetben kikéri, mert a munkatársakat felelőssé kell tenni a döntési folyamatokban. A siker kulcsaként a legjobb emberek megszerzését emelte ki, ugyanakkor hozzátette: "Egy cég kollektívája nem állhat csupa "tábornokból", szükség van a jól, tisztességesen dolgozó, de kevésbé csillogni vágyó "katonákra" is."
A vezetői tanulságokból kiemelte: nem mindig szerencsés, ha az emberekhez igazítjuk a szervezetet, mert ez egy vezetőváltásnál nagyon sokba kerülhet. Ugyanakkor az amerikai "adott doboz, adott munkakör" struktúrát sem tartja megfelelőnek, a két szemlélet közötti egyensúlyt azonban nehéz megtalálni. Amit az ügyfeleinktől, az építészektől megtanultunk: "A helyes egyensúly, a megfelelő arányok megtalálása a legfontosabb".
A siker további fontos feltételeként a motiváló környezetet emelte ki: a humán és fizikai környezet olyan tényező, ami miatt az emberek képesek akár munkát is váltani. A jó embert természetesen meg kell fizetni, de ez önmagában nem elég, 5-10% fizetésemelésért az emberek nem váltanak munkahelyet. A megfelelő környezet miatt viszont annál inkább, a jó környezet a legfőbb motiváló tényező tud lenni. Bojár nagy hangsúlyt fektet az igényes fizikai környezet kialakítására is: "Az általunk kialakított Graphisoft parkban, az irodákban igyekszünk arra törekedni, hogy munkatársaink jól érezzék magukat, és ehhez minden feltételt biztosítunk. Kiszámoltuk, ez fejeként 3% költségnövekményt jelent egy évben. Nekünk megéri ez a 3%."
Az Akadémia első rendezvényére 2006-ban a gazdasági élet legkiemelkedőbb szakértőit hívta meg az Szövetség, az előadók valós gyakorlati példáin keresztül a saját cégükben is hasznosítható tapasztalatokat gyűjthettek a résztvevők.