A ún. „száz napos ígéretek” között a szocialisták kiemelten kezelték a minimálbér adómentességét. Az MSZP választási programjának teljesítése többszázezer munkavállalót hoz a jelenleginél kedvezőbb helyzetbe, ám a kedvezményezett körből az ugyancsak többszázezres egyéni és társas vállalkozói kör kimarad. Kétségtelen, hogy a párt választási programja rögzítette, hogy a minimálbért az adójóváírás emelésével teszik adómentessé, ám ebből lényegében csak az adószakértők értették meg, hogy így csak a munkavállalók körében lesz adómentes a minimálbér.
Az Országgyűlés elé, a Medgyessy-kormány által most benyújtott törvényjavaslatból azonban most már egyértelmű: az egyéni és társas vállalkozóknak – mivel adójóváírásra nem jogosultak -, továbbra is kell személyi jövedelemadót fizetni a minimálbér után is. A munkavállalók számára biztosított adójóváírás viszont szeptember elsejétől emelkedik: a mértéke a bér 18 százaléka, de jogosultsági hónaponként legfeljebb 9 ezer forint lesz. Vagyis így érik el, hogy a minimálbér után nem kell adót fizetni az alkalmazottaknak. Az adójóváírás – a jelenlegi rendszerhez hasonlóan – fokozatosan szűnne meg a jogosultsági határt – 1 millió 200 ezer forintot – meghaladó jövedelemmel rendelkezőknél. Ha a magánszemély jövedelme 1 millió 533 ezer forint, akkor az adójóváírás összegét csökkenteni kell a jogosultsági határt meghaladó rész 18 százalékával.
A jelenlegi szabályok augusztus 31-ig érvényesek, az új szabályok az év utolsó 4 hónapjában lesznek kötelező érvényűek. Vagyis ez azt jelenti, hogy a munkáltatóknak a 2002. szeptember-december havi bér adóelőlegének megállapítása során az emelt mértékű adójóváírást kell figyelembe venni. Tehát a munkáltatóknak évközben jelentős adminisztrációs tehernövekedésre kell felkészülniük, hiszen át kell állítaniuk a bérszámfejtési programokat. Éppen ezért is kérte a kormány a javaslat sürgős tárgyalását az Országgyűlésben, hiszen az államháztartási törvény előírásai szerint ezt a törvényt a hatálybalépése előtt legalább 45 nappal ki kell hirdetni. Tehát jelen esetben július közepéig kellene az új szabályokat elfogadni a T. Háznak, s a Magyar Közlönyben kihirdetni, ahhoz, hogy azok szeptember elsejétől érvényesek legyenek.
Ahhoz, hogy a vállalkozások időben felkészülhessenek a törvénymódosításra, célszerű lesz nekik időben gondoskodni a bérszámfejtési programok megfelelő átállításáról. Az adójóváírást egyébként a munkáltató akkor nem köteles figyelembe venni az adóelőleg megállapításakor, ha a munkavállaló írásban kifejezetten kéri ezt. A magánszemély e nyilatkozatát az adott évben bármikor megteheti. Ha a magánszemély nem kéri a munkáltatójától a havi adójóváírás mellőzését, azonban év végén az összes bevallott jövedelme több mint a jogosultsági határ – vagyis 1,2 millió forint -, akkor az évközben figyelembe vett adójóváírást, vagy annak egy részét, az adóbevalláskor vagy a munkáltatói elszámolás során egy összegben meg kell fizetni az adózónak.
Az adójóváírás módosítása miatt nemcsak a minimálbéren foglalkoztatottak, hanem az átlagjövedelemmel – 2002-ben 1 millió 422 ezer forint – rendelkezők adóterhelése is csökken. A gyermektelen átlagjövedelemmel rendelkező alkalmazott adóterhelése mérséklődik a leginkább: a kormány által javasolt módosítás miatt 25,3 százalékról 24 százalékra, egy gyermek esetén 22,8 százalékról 21,4 százalékra, két gyermek esetén 18,6 százalékról 17,2 százalékra mérséklődik. (Három gyermek esetén nincs kedvező hatása az adójóváírás emelésének.)Vagyis a minimálbér adómentesítése miatt több adót senkinek nem kell fizetni, ám az előfordulhat, hogy az alacsonyabb jövedelmű gyermekes családok a megemelt adójóváírás miatt a gyermekkedvezményt már nem tudják igénybe venni. Ilyenkor érdemes számolgatni, hogy melyik családtag jövedelmére vegyék igénybe a családi kedvezményt.
Az új szabályozás pontosan meghatározza egyébként a gyermekek utáni adókedvezmény mértékét, szemben a jelenlegi szabályozással, amikor is a családi kedvezmény igénybe vehető összege az adó alól mentesíteni kívánt jövedelemből kiindulva, képletszerűen van meghatározva. Így a törvény rögzíti majd, hogy egy eltartott esetén havi 3 ezer forint, két eltartott esetén havi 4-4 ezer forint, három és több eltartott esetén havi 10-10 ezer forint kedvezmény érvényesíthető.
A pénzügyi kormányzat számításai szerint az új szabályok eredményszemléletben 2002-ben 52 milliárd forint bevételkiesést jelentenek, amelyből pénzforgalmilag 39 milliárd forint idén, a maradék 13 milliárd forint pedig a jövő évben jelentkezik.
A vállalkozók számára nem lesz adómentes a minimálbér
Szeptember elsejétől adómentes lesz a minimálbér a munkavállalók körében, ráadásul lényegében az átlagkeresetig más munkavállalók adóterhe is csökken, ha kevesebb mint 3 gyermekük van. Ugyanakkor a kedvező változás nem érinti az egyéni vállalkozókat, és a társas vállalkozások magánszemély tagjait – legalábbis a kormány által az Országgyűlés elé terjesztett, számtalan törvény módosítását kezdeményező, legújabb „saláta” törvényjavaslat szerint.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?