A top ár ötöde a pesti iroda

A globális gazdasági növekedésnek köszönhetően a legfontosabb üzleti negyedekben továbbra is folyamatos és jelentős kereslet mutakozik az irodapiacokon. A piacon Hong Kong, London, New York és Tokió foglalja el a vezető helyet.

A DTZ tizedik alkalommal magjelenő irodabérleti költségekről készített globális felmérése  ezúttal 48 ország, illetve terület 134 üzleti kerületének adatait tartalmazza. Amint az kiderült, a  felmérésben szereplő piacok közül 102 (76%) esetében emelkedett az egy munkaállomásra jutó bérleti költség. Figyelemre méltó, hogy legnagyobb számban az észak-amerikai első osztályú irodahelyszínek jeleztek költségnövekedést; ebbe a körbe beletartozik néhány, az előző években változatlan számokat jelentő piac, így Denver, Orange County és San Francisco is.

London és Hong Kong

Az egy munkaállomásra jutó éves bérleti költség alapján felállított sorrend az első négy helyen nem változott az elmúlt évhaz képest: a listát továbbra is London West End városrésze vezeti (23.260 USD), és Hong Kong (19.730 USD) is megtartotta második helyét. A harmadik helyen változatlanul Párizs (17.770 USD), a negyedik helyen pedig London City városrésze áll (17.690 USD).

Figyelemre méltó, hogy New York City (Belváros) esetében az egy munkaállomásra jutó bérleti költség az előző évhez képest 63%-kal nőtt; ezáltal a város 25 hellyel lépett előre, és jelenleg a 16. legdrágább irodahelyszín a világon (12.310 USD). Washington D.C. (14.580 USD) és Frankfurt (13.410 USD) továbbra is az első tíz között szerepel, bár az előző évhez képest valamelyest visszaestek, az előbbi a hetedik, az utóbbi a kilencedik helyre. A tíz legdrágább helyszín között mindössze egy új ázsiai és óceániai nagyváros, Tokió szerepel (13.470 USD), míg hat Nyugat-Európában található, részben a gyenge dollár/euró kurzus miatt.

A felmérésben szereplő tíz legolcsóbb helyszín nagyjából megegyezik az egy évvel korábbi adatokkal: a legkevésbé drága irodák továbbra is a Fülöp-szigeten, Ortigában (átlagosan 1.310 USD), illetve Indonéziában, Surabayában (átlagosan 1.530 USD) találhatók.

Globális szinten Nyugat-Európa a legdrágább

A legdrágább irodahelyszín továbbra is Nyugat-Európa, ahol az átlagos egy munkaállomásra jutó éves irodabérleti költség 10.020 USD. Általában véve mind a hat régióban emelkedtek az irodabérleti költségek az előző évhez képest; a legkisebb mértékű, mindössze 2%-os növekedés Közép- és Dél-Amerikában volt tapasztalható.

Európában - immár három egymást követő évben -, továbbra is London (West End), Párizs és London (City) a legdrágább helyszín. A bérleti díjak Londonban a felhasználók részéről jelentkező erőteljes keresletnek és az A kategóriás irodák hiányának köszönhetően tovább emelkedtek. Ugyanakkor a London (West End) és Párizs irodabérleti költségei közötti különbség az elmúlt évhez képest tovább növekedett, 2.730 USD-ről 5.490 USD-re.

Az ír gazdaság tartós növekedésének köszönhetően továbbra is élénk maradt a dublini irodapiac, ahol a bérlők elsősorban a professzionális és pénzügyi ágazatból kerültek ki. Az egy munkaállomásra jutó éves bérleti költségek az ír fővárosban 15.810 USD-re emelkedtek. A bérleti tevékenység a legélénkebb a város jó közlekedéssel rendelkező első osztályú irodahelyszínein és területein volt; itt várhatóan 2007-ben is erőteljes kereslet mutatkozik majd.

Közép- és Kelet-Európa, a bérlési költségek nem változtak

A közép-és kelet-európai városok esetében a régión belüli sorrend az előző évhez hasonlóan alakult: Moszkva megőrizte vezető helyét (8.300 USD), bár csökkent a különbség az ottani bérleti költség és a második helyen végzett Kijevben mért adat (7.350 USD) között. Az új moszkvai irodák 65%-a a belvároson kívül található, és az új építésű, illetve felújított A kategóriás irodák aránya folyamatosan csökken. Az orosz fővárosban egyre nagyobb méretű és többfunkciós projektek épülnek, továbbá folyamatosan növekszik az érdeklődés a régi ipartelepek iránt, ahol az egyterű kialakítás, a nagy belmagasság és a födémek nagy teherbírása jó lehetőséget kínál irodaépületek és üzleti parkok kialakítására.

Figyelemre méltó, hogy a bérleti költségek Kijevben 28%-os emelkedést mutattak az előző évhez képest, és erőteljes pozitív trend volt megfigyelhető a meglevő felhasználók körében, akiknek a gyors üzleti növekedés és az ukrán piac kitűnő kilátásai következtében nagyobb irodákra volt szükségük. A képviseletek teljes körű üzleti tevékenységet folytató irodákká alakulnak át, így a bérleti díjak emelkedése várhatóan 2007-ben is folytatódik.

Észak-Amerika 

Az Egyesült Államok legtöbb irodahelyszínén (39 helyszín, azaz 87%) drágulás volt megfigyelhető, különösen az első tíz helyet elfoglaló városok esetében. Különösen dinamikusan (63%-kal) emelkedtek a bérleti költségek New York (Belváros) területén (12.310 USD), amely így kilenc helyet lépett előre, és jelenleg Észak-Amerika öt legdrágább helyszíne közé tartozik.

New Yorkban a pénzügyi vállalkozások és ügyvédi irodák részéről jelentkező kereslet áll az irodabérleti költségek emelkedése mögött. A város Midtown negyede esetében az előző évhez képest 30%-os növekedés volt tapasztalható, amely 16.400 USD egy munkaállomásra jutó költséget eredményezett, s ezzel New York (Midtown) az ország legdrágább helyszínévé vált, megelőzve Washington D.C.-t (14.580 USD), amely 8%-os növekedést produkált. Országos szinten a bérleti költségek emelkedtek a nagyobb kereslet, illetve a magasabb építési és energiaköltségek következében.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo