Az általuk készített előzetes gyorsjelentés szerint 2007-ben mintegy 4.100 közbeszerzési eljárás fejeződött be, ez az előző évinek a hetven százaléka. A részletes piacelemzés a hónap második felében várható. Tunyogi László szerint a közbeszerzések tekintetében a múlt év egyik legfontosabb kérdése az volt, hogy miként reagál a piac a kormány kiigazító politikájára.
Véleménye szerint a darabszámban és értékben bekövetkezett visszaesés nem volt törvényszerű, a kieső költségvetési forrásokat más csatornákon, így az EU-s alapokból, önkormányzati kötvények, váltók kibocsátásával is pótolni lehetett. Az ügyvezető igazgató szerint elsősorban a költségvetési megszorítások rövidtávú hatása így is mintegy 500 milliárd forintos közbeszerzési forgalom-csökkenést eredményezett. (A 2008. évre szóló költségvetési törvény változatlanul hagyta a nemzeti közbeszerzési értékhatárokat, valamint az egyszerű közbeszerzési eljárás értékhatárait is.)
A nyertesek...
A Hírbörze Kft. összesítéséből kiderül, hogy a nyertes ajánlattevők ellenszolgáltatási érték szerinti sorrendjében a Strabag Zrt. 47 tender során elnyert 60,9 milliárd forint értékkel végzett az élen, a Hídépítő Zrt. 54,4 milliárd forintos összegével, és 7 eljárás megnyerésével a második, míg a Swietelsky Zrt. által 33 eljárás során megnyert 46,5 milliárd forinttal a harmadik helyre volt elegendő. Negyedik lett a Mol Nyrt. 39 milliárddal, majd az OTP Bank Nyrt. 38,4 milliárddal, az Altea Technologies Inc. 30,8 milliárddal, a Viharsarok 2 konzorcium 21 milliárddal, míg a Porto Investment Hungary Kft. 20,7 milliárddal következik.
A nyertes ajánlattevők darabszám szerinti sorrendjét az OTP Bank vezeti 77-tel, majd a Strabag 47-tel, a B. Braun Medical Kft. 35-tel következik.
Az ajánlatkérők érték szerinti sorrendjében első a Budapesti Elektromos Művek Nyrt. csaknem 196 milliárd forinttal, második a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. 105,7 milliárddal, harmadik a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság 99 milliárddal. Majd 97 milliárddal a BKV, 91 milliárddal a Mol, 62 milliárddal a Fővárosi Önkormányzat, 56 milliárddal a MÁV Zrt., 39 milliárddal az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, 31 milliárddal a Genetic Immunity Kft., és 23 milliárddal a Magyar Posta Zrt. következik.
A kiírók darabszám szerinti listáját 166-tal az IRM vezeti, majd ezt 156-tal a MÁV, 115-tel a Főgáz Kft., 91-gyel a Fővárosi Önkormányzat, 85-tel a BKV, 73-mal a NIF Zrt., 64-gyel a Központi Pénzügyi és Szerződéskötő Egység, 58-cal az Állami Autópálya Kezelő Zrt., 55-tel a Magyar Közút Kht., míg 53-mal a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság követi. (Egy eredménytelenné nyilvánított közbeszerzés miatt büntetik a Ferihegy tulajdonosát.)