A régió végén kullog Magyarország

Nemzetközi összehasonlításban Magyarország a befektetési feltételek tekintetében számos előnyt tud felmutatni, ugyanakkor több területen még sok a bepótolnivaló. Ezt igazolja az a 14 közép- és kelet-európai ország mintegy 1000 vállalatvezetője közreműködésével készített felmérés is, melyet a Német-Magyar Ipari- és Kereskedelmi Kamara végzett el.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyed Géza, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium gazdasági fejlesztésekért felelős szakállamtitkára a tanulmányt értékelve a Magyarországon működő megkérdezett vállalatok által legkritikusabban megítélt tényezőként a magas járulékos bérköltségeket, a nagyfokú bürokrácia által támasztott nehézségeket, a fizetési morált és az adóigazgatás ill. az adórendszer bonyolultságát emelte ki.

Régiós összehasonlításban kedvező megítélést kapott Magyarország a felmérésben az infrastruktúrára, a kutatás-fejlesztés keretfeltételeire, a jogbiztonságra, illetve a szakképzett munkaerő rendelkezésre állására nézve. Ezekben a kérdésekben a magyarországi német (és több más külföldi) menedzserek elégedettebbek voltak, mint a régió más országaiban tevékenykedő társaik.

A tanulmány szerint a választható 18 közép-kelet-európai ország közül a megkérdezett vállalatvezetők a vonzerőt tekintve Magyarországot az ötödik helyre sorolták a befektetési célországok rangsorában - ami a tavalyinál jobb eredményt jelent, amikor Magyarország a 7. helyen szerepelt. A rangsort az idén változatlanul Csehország, Szlovénia és Szlovákia vezetik.

A rangsorban történt elmozdulások egyrészt a megváltozott makrogazdasági keretfeltételeket tükrözik az egyes országokban, másrészt viszont azokat a lépéseket és intézkedéseket is, amelyek a befektetési feltételek javulását vagy esetleg romlását eredményezik - hangsúlyozta Vahl Tamás, a DUIHK elnöke. Magyarország hosszú távon is versenyképes lehet a nemzetközi piacon, véli Vahl. Ehhez azonban konzisztens gazdaságpolitikai stratégiára van szükség, ami a meglévő erősségeinket megszilárdítja, a hiányosságokat pedig kiküszöböli.

A bürokrácia csökkentése az egyik olyan terület, ahol lényegesen mérsékelni lehet a vállalatokra nehezedő terheket, véli Egyed Géza szakállamtitkár. "A lehetséges megtakarítás szinte felér egy adóreformmal", jelentette ki, Magyarországon csupán a bürokrácia okozta költségek az EU átlagára történő csökkentése évente.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo