A régió végén kullog Magyarország

Nemzetközi összehasonlításban Magyarország a befektetési feltételek tekintetében számos előnyt tud felmutatni, ugyanakkor több területen még sok a bepótolnivaló. Ezt igazolja az a 14 közép- és kelet-európai ország mintegy 1000 vállalatvezetője közreműködésével készített felmérés is, melyet a Német-Magyar Ipari- és Kereskedelmi Kamara végzett el.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyed Géza, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium gazdasági fejlesztésekért felelős szakállamtitkára a tanulmányt értékelve a Magyarországon működő megkérdezett vállalatok által legkritikusabban megítélt tényezőként a magas járulékos bérköltségeket, a nagyfokú bürokrácia által támasztott nehézségeket, a fizetési morált és az adóigazgatás ill. az adórendszer bonyolultságát emelte ki.

Régiós összehasonlításban kedvező megítélést kapott Magyarország a felmérésben az infrastruktúrára, a kutatás-fejlesztés keretfeltételeire, a jogbiztonságra, illetve a szakképzett munkaerő rendelkezésre állására nézve. Ezekben a kérdésekben a magyarországi német (és több más külföldi) menedzserek elégedettebbek voltak, mint a régió más országaiban tevékenykedő társaik.

A tanulmány szerint a választható 18 közép-kelet-európai ország közül a megkérdezett vállalatvezetők a vonzerőt tekintve Magyarországot az ötödik helyre sorolták a befektetési célországok rangsorában - ami a tavalyinál jobb eredményt jelent, amikor Magyarország a 7. helyen szerepelt. A rangsort az idén változatlanul Csehország, Szlovénia és Szlovákia vezetik.

A rangsorban történt elmozdulások egyrészt a megváltozott makrogazdasági keretfeltételeket tükrözik az egyes országokban, másrészt viszont azokat a lépéseket és intézkedéseket is, amelyek a befektetési feltételek javulását vagy esetleg romlását eredményezik - hangsúlyozta Vahl Tamás, a DUIHK elnöke. Magyarország hosszú távon is versenyképes lehet a nemzetközi piacon, véli Vahl. Ehhez azonban konzisztens gazdaságpolitikai stratégiára van szükség, ami a meglévő erősségeinket megszilárdítja, a hiányosságokat pedig kiküszöböli.

A bürokrácia csökkentése az egyik olyan terület, ahol lényegesen mérsékelni lehet a vállalatokra nehezedő terheket, véli Egyed Géza szakállamtitkár. "A lehetséges megtakarítás szinte felér egy adóreformmal", jelentette ki, Magyarországon csupán a bürokrácia okozta költségek az EU átlagára történő csökkentése évente.

Véleményvezér

Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo