A növekedés motorja az állami beruházás

Belföldön javuló értékesítéssel számol a nagyvállalatok 29 százaléka, és stabilitást vár minden második vállalat - derül ki az Ecostat "TOP-100 konjunktúra-indexéből", mely amúgy érdemi javulásról nem tanúskodik.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Ecostat "TOP-100 konjunktúra-indexe" 2005 júniusában 51 százalék, májushoz képest érdemben nem változott. Az optimista előrejelzések szerény túlsúlya a nagyvállalati kör reális, hangulati elemektől mentes véleményét tükrözi a hazai gazdaság 2005 második félévében várható fejlődési pályájával kapcsolatosan. A hazai nagyvállalatok visszafogottabb várakozásaiban a világgazdaság fejlődési kilátásairól szóló nemzetközi szakértői előrejelzések és az utolsó hónapokban szerzett személyes tapasztalatok játszanak szerepet.

A magyar gazdaság 2005 első negyedévében 2,9 százalékkal bővült, a naptári hatással kiigazított növekedés elérte a 3,5 százalékot. A korábbinál mérsékeltebb ütem a nemzetközi - elsősorban az európai - konjunktúra lanyhulásával magyarázható. A növekedésben az építőipar és a szolgáltató ágak dinamikus teljesítménye játszott meghatározó szerepet. A gazdaság élénkülését segítette az állóeszköz-felhalmozás, dinamikája kétszeresen meghaladta a GDP bővülését. A nemzetgazdaság egészséges szerkezetének fennmaradására utal, hogy a belföldi felhasználás mérsékelt ütemben, mindössze 1,7 százalékkal nőtt január és március között. Ezen belül a lakossági fogyasztás bővülése továbbra is elmaradt a GDP növekedés mértékétől, a reálkeresetek jelentős emelkedése ellenére.

Modellszámításai alapján az Ecostat 2005-ben a hazai gazdaság tavalyinál mérsékeltebb ütemű, mintegy 3,5 százalékos növekedésével számol.

A termelésnövelés lehetőségének megítélése május óta nem változott, a nagyvállalatok 42 százaléka bízik teljesítménye hat hónapon belüli növelésében. Ezen belül az 5%-ot meghaladó fejlődést feltételező cégek aránya a májusi 17 százalékról júniusban 4 százalékra csökkent, a fejlődés a cégek 38 százalékánál szerényebb ütemű marad. A következő félévben a nagyvállalatok majdnem kétharmada saját előállítású készletei szinten tartását tervezi. Raktárállománya csökkenését valószínűsíti 18 százalékuk, megegyezően azzal a vállalati körrel, amely elfekvő árukészlete bővítését tervezi. Júniusban az alapanyagok és félkésztermékek rövid távú készletprognózisa erősödő stabilizálási törekvést jelez. 2005 második félévében a nagyvállalatok 82 százaléka vásárolt készletei szinten tartására törekszik, ellentétes irányú készletmozgást egy-egytized részük valószínűsít.

Az első negyedévében a lanyhuló gazdasági környezetben elkerülhetetlenül lassult a hazai gazdaság növekedése. A lassulás üteme azonban kisebb volt az előzetesen vártnál, és az áprilisi makrogazdasági adatok is a kilátások kedvező változására utalnak. Az év negyedik hónapjában a márciusi mélypont után 8,8 százalékkal nőtt az ipari termelés, a külkereskedelmi termékmérleg javuló egyenlege a multinacionális hazai cégek termékei és szolgáltatásai iránt bővülő külpiaci kereslettel indokolható. A nemzetgazdasági beruházások dinamikusan bővülnek, a növekedés döntő mértékben az infrastrukturális fejlesztéseknek az eredménye. Az év hátralévő részében a kedvező tendenciák fennmaradása mellett a bázishatások is a gyorsuló fejlődés lehetőségét vetítik előre.

A nagyvállalatok mintegy háromnegyed része rövid távon a kedvező beszerzési feltételek fennmaradását, kevesebb mint egynegyedük javulását várja. Fél éven belül a belföldi kereslet élénkülésében bízik a TOP-100 kör 27 százaléka, szinten maradásában reménykedik minden második vállalkozás. A külföldi kereslet előrejelzése kedvezőbb a korábbinál, bővüléssel számol a cégek 23 százaléka, stabilitással 68 százalékuk. A külső és belső piaci viszonyok pozitív változását vetíti előre, hogy belföldön javuló értékesítéssel számol a nagyvállalatok 29 százaléka, és stabilitást vár minden második vállalat. A rövid távú külföldi értékesítés megítélése a konjunkturális környezet élénkülésére utal. 2005 második félévében javuló exportlehetőségekben bízik a nagyvállalatok majdnem egynegyede, változatlan adottságokban háromnegyedük. A munkaerőpiaci folyamatok vállalati szempontból kedvező változását vetíti előre, hogy a munkaerő-kínálat javulásával számol a multinacionális cégek egynegyede, feszültségek kialakulását mindössze 8 százalékuk feltételezi. Az idén stabil pénzügyi feltételek mellett folytatja tevékenységét a TOP-100 kör fele, javuló likviditás mellett 22 százalékuk. Júniusban a makrogazdasági környezet fennmaradását feltételezi a nagyvállalatok 57 százaléka, a kiszámíthatóság erősödését reméli 34 százalékuk. A hazai nagyvállalatok rövid távú fejlesztési tevékenységét összegző mutatók tendenciája év eleje óta meredeken emelkedett, a júniusi eredménnyel kissé lefékeződött. A korábbi hónapokban a piaci előrejelzések és a beruházási szándékok között fennálló ellentmondások után júniusban a korábbinál reálisabb prognózist állítottak fel a vállalkozások.

A 2005. évi tényadatok ismeretében várható, hogy idén a fejlesztések összetétele jelentősen megváltozik. A termelő ágazatok, a gazdálkodó szervezetek beruházása a tavalyinál valószínűleg mérsékeltebb ütemben fog bővülni, a növekedés motorja az állami beruházások élénkülése lesz.

Júniusában is magas szintű a hazai multinacionális vállalati kör beruházási aktivitása,  a fejlesztési terveket fontolgató cégek aránya pedig 58 százalék. Az új technológia átvételének szándéka a vállalkozások szűk körét, 13 százalékukat jellemzi, a mutató kedvezőtlenebb az áprilisi és májusi előrejelzéseknél. Kapacitásaik rövid távú kihasználtságát pesszimistán értékelik a cégek. A korábbi 52 százalék után júniusban elégséges termelési háttér egyharmaduknál áll rendelkezésre, miközben a kapacitásfelesleggel működő vállalkozások köre 39 százalékról 59 százalékra bővült.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo