Akár 40 százalékkal is alacsonyabb kereset
Valóban gyengébb nemnek bizonyul a gyengébb nem, ha a juttatások kiharcolásáról van szó. A Payfinder.com legutóbbi kutatásából kiderül, Nagy-Britanniában minden földrajzi régióban és minden munkaterületen kevesebbet keresnek a hölgyek, mint a férfiak. A legnagyobb, 35 százalékos eltérés Londonban tapasztalható, ahol a férfiak éves átlagfizetése 39022 font (közel 14 millió forint), míg a nőké 28833 font (hozzávetőleg 10 millió 300 ezer forint). Átlagban 27 százalékkal marad el a brit hölgyek keresete az erősebb nemétől.
A hivatalos brit Equal Opportunities Commission statisztikája szintén jelentős, 18 százalékos béreltérést mutatott ki a teljes munkaidőben dolgozó férfiak és nők keresete közt. Még riasztóbb, 40 százalékos a különbség a részmunkaidőben, órabérben foglalkoztatottak körében, és ez a szakadék az elmúlt harminc évben mit sem csökkent.
Az elemzők szerint a különbség fő oka, hogy a nők nem eléggé rámenősek a kemény bértárgyalásokon, mivel nem tudják munkahelyi szerepükkel összeegyeztetni, hogy kiharcolják a munkájukért kérhető legmagasabb fizetést.
Sem komolyabb pozíció, sem jobb fizetés
Az Eurochambres, az Európai Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetsége nemrégiben egy átfogó kutatást végzett a nők helyzetéről a munkahelyeken, melynek során kiderült, hogy a nők nagy része még egyáltalán nem érzi magát egy szinten férfi kollégáival.
Az Ausztriában, Németországban, Olaszországban, Cipruson, Franciaországban és Görögországban végzett kutatások szerint a 30 és 49 év közötti, menedzseri vagy vállalkozói munkát végző nők háromnegyede nem érzi magát elég erősnek ahhoz, hogy magasabb pozícióban is helyt álljon. Ennek elsődleges oka, hogy a megkérdezettek több mint 80 százaléka szembesült már azzal a felfogással, hogy egy nő képtelen dolgozni, főleg ha gyermeket kell nevelnie.
Atalán a legfigyelemreméltóbb, hogy a gyengébb nem képviselőinek 95 százaléka úgy véli, ők is képesek arra, amire férfi kollégáik, mégis úgy érzik, hogy a nemi sztereotípiák miatt nem tudnak előbbre lépni a ranglétrán.