A nemzeti lakásprogram vitaanyaga

Az “Otthon Európában” nevet viselő nemzeti lakásprogram hosszú távú, minőségi, rugalmas, elérhető és fenntartható lakáspolitikát kíván megalapozni és megvalósítani.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A program célja, hogy a lakásügy minden területén folyamatosan egy szinttel feljebb lehessen lépni: mind az életkörülmények, a lakásviszonyok, az otthon minősége, mind a támogatási rendszer és az építési technológiák tekintetében.
Az eddigi lakáspolitika olyan állami szerepvállalásra épül, ami – ha a lakossági igénybevétel változatlan marad – 4-5 év múlva kezelhetetlenné teszi a jelenlegi támogatási rendszert. Ezért a program olyan változtatásokat tartalmaz, amelyekkel a vitairatban bemutatott 15 éves program ideje alatt a piacon megteremtődnek azok a feltételek, melyek a befektetőket minél több lakás építésére, értékesítésére és bérbeadására ösztönzik. Mindehhez elengedhetetlen a jogszabályi környezet megújítása, folyamatos karbantartása.
Az új lakásprogramban meg kell teremteni a folyamatosság és változtatás elve mellett az esélyegyenlőség és igazságosság feltételeit, hogy a legesélytelenebb helyzetben lévők is egy szinttel feljebb kerülhessenek az otthonhoz jutásban. A lakáspiac ösztönzése és az elesettekről való gondoskodás nem egymást kizáró fogalmak. A zászlóshajó-programok mindenki számára igazolni fogják, hogy ezek a feltételek maradéktalanul megvalósíthatóak az Öt Pilléren alapuló Lakásprogram keretein belül.
Az “Otthon Európában” 15 évre szóló programtervezet nyitott, folyamatosan korrigálható, feltölthető, helyi tapasztalatokkal kiegészíthető. A most induló szakmai és társadalmi vita célja a vitaanyag lehető legszélesebb konszenzusra épülő programmá alakítása.

AZ “OTTHON EURÓPÁBAN” PROGRAM STRATÉGIAI CÉLJAI





  • a lakosság igényeit kielégítő, európai színvonalú, megfizethető lakáskínálat kialakulása

  • az épített és természeti környezet értékeinek megőrzése, a lakhatóság és életminőség javulása

    igazságos, arányos, fenntartható támogatási rendszer létrehozása és működtetése.

  • A CÉLOK ELÉRÉSÉNEK SZAKASZAI:

    rövidtávon: a szereplők (lakosság, ingatlanfejlesztők, befektetők, finanszírozók, önkormányzatok, civil- és szakmai szervezetek) együttműködésének megnyerése

    középtávon: a verseny erősítése, különösen a hiány- és válságterületen (hiányzó bérlakás-kínálat, leromló belső városrészek, panel-lakótelepek) a lakáshelyzet érzékelhető javulása, tervezett és fenntartható szociális támogatási rendszer, a költségvetés fokozatos tehermentesítése

    hosszú távon: a rendszer fenntarthatósága, szektor- és versenysemlegesség, folyamatos versenyösztönzés, az épített és természeti környezet védelme és fejlesztése, az állami szerepvállalás csökkentése.

    AZ “OTTHON EURÓPÁBAN” LAKÁSPROGRAM STRATÉGIAI PILLÉREI:

    Tekintettel a célok, a feladatok és a környezet komplexitására, valamint a program végrehajtásában résztvevők széles körére és összetételére, a stratégiai célok megvalósításához szükséges lépések öt meghatározó feladatcsoportba sorolhatók. Ezek a lakáspolitika pillérei.





    1. Ingatlan- és építési szabályozás
    2. – Mára kiépült a lakáspolitika főbb intézményrendszere, ugyanakkor a jogszabályi változások elmaradtak. Ezért szükséges a versenyviszonyokat meghatározó jogszabályi környezet és hatósági eljárások korszerűsítése, a jogszabályok szisztematikus áttekintése és felülvizsgálata, amelyek megalapoznak egy hatékonyabb piaci logikába illeszkedő, de szociális feladatokat vállaló lakásrendszert.

    Az I. PILLÉR részprogramjai:






      • Az ingatlanjog fejlesztése
      • (pl. Lakástörvény, Társasházi törvény, az ingatlan-nyilvántartás helyzetének rendezése, jelzálogolt ingatlanok forgalomképességének megteremtése, stb.)


      • Az építési szabályozás korszerűsítése (pl. EU-konform szabályozás, a szabályozási ellentmondások és hiányok felszámolása, egységes építési kódex)


      • Regionális Rendezési Terv program (rendezési tervek felülvizsgálata és koordinációja)


      • Adózás és mobilitás program (az ingatlanpiaci mobilitást befolyásoló adó- és illeték nemek felülvizsgálata, mint pl. átírási illetékek, közjegyzői díjszabás, ingatlanadó, stb.)



    1. Építés- és befektetés ösztönzés – A lakáscélú ingatlanfejlesztést és korszerűsítést ösztönző rendszer fejlesztése és célprogramjai, különös tekintettel a legnagyobb hiányosságot mutató területekre: bérlakás, panel, város-rehabilitáció, és ezek komplex kezelése.

    A II. Pillér piacépítő programjai:






      • A bérlakás-építés ösztönzési rendszerének és intézményi hátterének kialakítása (Lakásügyi Hivatal, lakástársaságok, stb.)


      • A lakáscélú ingatlanfejlesztés ösztönzési rendszerének modernizációja – a lakásépítéshez fűződő társadalmi célok és érdekek megjelenítése az adó-, illeték-, és elvonási rendszerben.


      • Adózás és területfejlesztési program (pl. a közműfejlesztési hozzájárulások elavult rendszerének felülvizsgálata, stb.)


      • Tőkepiaci háttér-szolgáltatások fejlesztési program

    A II. Pillér célprogramjai:



    A lakosság által érzékelt, szorító problémák megoldására irányuló közvetlen ösztönzési, támogatási programok.






      • Bérlakás-program pályázati rendszerei


      • Panelprogram, a lakótelepek humanizálása


      • A belső városrészek és településközpontok megújításának programja


      • Társasház-felújítási program


      • Családi ház komfortnövelő felújítási program

    Lakhatás és szociális támogatás – Az eddigi támogatási rendszer a közép és felső középosztály lakáshoz jutását segítette elő, a társadalmi igazságosság érdekében a program a valóban rászorultakat célozza meg: a fiatalokat, az alacsony jövedelműeket, a lakásbérlőket. Mindez a lakástámogatási rendszer reformját igényli.

    A III. Pillér programjai:






    • A lakossági lakásvásárlás támogatásának rendszere


    • A lakásbérlés általános ösztönző rendszere


    • A szegénysorúak szociális lakbértámogatásának rendszere

    • Kiemelkedés célprogramok



      A hátrányos helyzetű társadalmi csoportok kiemelkedését és esélyegyenlőségét segítik az idősek, az albérletben élők, a fogyatékosok, valamint az állami gondozottak, illetve a kisebbségi és periferizálódott csoportok részére kidolgozott lakáshozjutási programok.





      1. Kultúra, képzés, kommunikáció
      2. – Az építészeti, városépítészeti és építési tevékenységhez kapcsolódó szakmai, államigazgatási és fogyasztói kultúra fejlesztését célzó oktatási és tréning-programok, mint például a főépítészi rendszer erősítése, épületüzemeltetési szakképzés biztosítása közép- és felsőfokon, társasházi közös képviselők felkészítése, értékelemzés az építésben, a vizuális, építészeti és lakáskultúra oktatása az iskolában, stb.

      Zászlóshajó programok – Mielőtt a kormányzat a költségvetést érintő jelentős mértékben elkötelezi magát, szükséges a programok működőképességének kipróbálása. Ezért kell létrehozni kormányzati és önkormányzati intervenciós intézményeket, elindítani iránymutató programokat és mintaprojekteket.

      A Zászlóshajó-programok a II. és a III. Pillér programjaihoz és céljaihoz kapcsolódó, iránymutató, elsődlegesen a közszféra és a magán-szereplők együttműködése (PPP) útján megvalósuló mintaprojektek. Zászlóshajó projektek lehetnek azok, amelyek növelik a lakásszámot, alternatív lakásmegoldásokat népszerűsítenek, erősítik a lakás-mobilitást, követendő példaként bemutatják a köz- és magánszféra együttműködése útján megvalósult panel- vagy belső városrészek felújítását, mintatelepek létrehozását.



      A KÖVETKEZŐ (ÁTMENETI) IDŐSZAK KIEMELT FELADATAI





      • A piac fejlődését korlátozó jogszabályi feltételek módosításának azonnali megkezdése, jövedelem függő lakbértámogatás bevezetése


      • A bérlakásépítés ösztönzési rendszerének kialakítása:

      Önkormányzatok: állami támogatás + államilag garantált hitel + önrész

      Vállalkozói bérlakásépítés kínálati támogatása





      • Zászlóshajó projektek előkészítése és indítása.


      • A lakástámogatási rendszer reformja.

      Csabai Lászlóné,
      lakásügyi kormánymegbízott

      Véleményvezér

      Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

      Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

      Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
      Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

      Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

      Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
      Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

      Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

      Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
      Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

      Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

      Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
      Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

      Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

      A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

      Info & tech

      Cégvezetés & irányítás

      Piac & marketing


      Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo