2002. szeptember végén több mint 373 ezer működő társas vállalkozást tartottak nyilván, egy évvel korábban 362 ezret. A működő egyéni vállalkozások száma a 2001. III. negyedévi 462 ezerről 2002. szeptember végére közel 469 ezerre emelkedett.
2002 III. negyedévében a költségvetési és társadalombiztosítási szervezetek és a nonprofit szervezetek száma kismértékben növekedett, szeptember 30-án a működő gazdasági szervezeteken belüli együttes arányuk az első félév végéhez képest nem változott, 9% volt.
A III. negyedév utolsó napján a működő társas vállalkozások 44, az egyéniek pedig 56%-ot képvisel-tek a működő vállalkozásokon belül. Ez az arány az elmúlt évek tendenciáját követve csupán tizedszázalékpontokkal változott a társas vállalkozások javára.
Területi eloszlásukat tekintve az időszak végén a vállalkozások 39%-a a közép-magyarországi, közel 12-12%-a az észak-alföldi és a dél-alföldi, míg 9–10%-uk a többi régióban működött. Ezen belül a társas vállalkozásokat vizsgálva a közép-magyarországi régió súlya még kiemelkedőbb, 2002. szeptember vé-gén az összes társas vállalkozás fele működött itt, míg a többi régióban megoszlásuk 7–9% volt.
Az egyéni vállalkozások tekintetében kiegyenlítettebb a területi eloszlás. Közép-Magyarország 30%-os részesedését a többi régió 10–13%-kal követi.
Az elmúlt egy év során a társas vállalkozások száma minden régióban emelkedett. A működő egyéni vállalkozások száma – a nyugat-dunántúli és a dél-dunántúli régiók kivételével, ahol kismértékű csökke-nés tapasztalható – nőtt, legjelentősebben, 3800-zal az Észak-Alföldön.
Főtevékenység szerint szeptember végén a legtöbb működő vállalkozás az „Ingatlanügyletek, gazda-sági szolgáltatás” nemzetgazdasági ágban tevékenykedett (arányuk 29,5%), ezt követte a „Kereskedelem, javítás” (23,1%), majd közel azonos arányban az „Ipar” (9,8%) és az „Építőipar” (8,8%) nemzetgazdasá-gi ág. A többi nemzetgazdasági ág részesedése a következő volt: „Egyéb közösségi, személyi szolgáltatás és egyéb tevékenység” 6,4%, „Szállítás, posta, távközlés” 5,2%, „Szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás” 4,8%, „Mezőgazdaság, erdőgazdálkodás” 4,4%, „Egészségügy” 2,8%, „Pénzügyi tevékenység” 2,7%, „Oktatás” 2,5%.
Létszám-kategóriák szerint 2002 III. negyedévének végén a működő vállalkozások legnagyobb része foglalkoztatott nélkül (vagy ismeretlen számú foglalkoztatottal) tevékenykedett (63,7%), jelentős arányt képviseltek még az 1–9 fős vállalkozások (32,5%). A működő vállalkozások 3,7%-a 10–249 fő közötti munkavállalót, ennél nagyobb létszámot alig több mint 0,1%-uk foglalkoztatott.
A működő gazdasági szervezetek száma, 2002. III. negyedév
A növekedés elmarad a tavalyi év azonos időszakától, amikor a működő gazdasági szervezetek száma közel 17 és fél ezerrel emelkedett. Az eltérés kisebb mértékben a társas vállalkozások, nagyobb arányban az egyéni vállalkozások számbeli növekedésének visszaeséséből adódott.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.