A magyar Szilícium-völgy tervei

Sikeresen zárult a Zsámbéki-medencében megvalósuló tudásközpont struktúrájának kidolgozására meghirdetett nemzetközi ötletpályázat. Közép-Európában első ízben versenghettek a szakemberek egy teljes kistérséget magában foglaló tudásvölgy megtervezésére - az eredmények a kiírókat igazolják.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Hogyan épül fel egy sikeres, jól működő tudásrégió tizennégy település összefogásával? Hogyan lesz a Zsámbéki-medence Közép-Európa első "Szilícium-völgye"? Ezekre a kérdésekre kereste a választ az Archinovum Európai Településrendezési és Építészeti Ötletpályázat, melynek díjátadó ünnepségét 2005. március 30-án, a Magyar Tudományos Akadémián rendezték meg.

Az első fordulóban a Zsámbéki-medence általános terület-felhasználási és beépítési tervének kidolgozása volt a feladat, a kiírásra összesen 14 pályázat érkezett. A zsűri értékelése szerint hét pályamű alkotóit, köztük egy holland és egy ír tervezőcsoportot hívtak meg a második fordulóba, melynek során már a térség építészeti karakterét is meg kellett határozni. A kiírók 50 ezer euróval, vagyis csaknem 13 millió forinttal díjazták az alkotásokat.


sétány és technológia
A pályázat fő célkitűzése az volt, hogy a térség településeinek fejlesztési terveit összehangolva meghatározzák egy gyorsan fejlődő mintarégió struktúráját és előkészítsék a mintegy 300 projektet felölelő tudásközpont, a Talentis Program megvalósítását. A Program alapítóinak célja, hogy a tágabb régió szellemi tudástőkéjét Magyarországra koncentrálva Európa egyik vezető szellemi és tudományos központját építsék fel. A Campus, az Innovációs Központ és a Technológiai Park együttműködésén alapuló közép-európai "Szilícium-völgy" tervezése során nagy hangsúlyt fektetnek a Zsámbéki-medence településeinek fejlesztésére és az életszínvonal emelésére.

A bíráló bizottság elnöki teendőit Fegyverneky Sándor, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal elnökhelyettese látta el. Értékelésében kiemelte, hogy a pályamunkák kiválóan oldották meg a tudásközpont és a települések rendkívül összetett belső kapcsolatait. A kiírók, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal, a Magyar Építész Kamara, a Zsámbéki Medence Regionális Területfejlesztési Társulás és a Zsámbéki-medence Térségfejlesztő Kht. egyetértenek abban, hogy az Archinovum elérte célját, hiszen olyan alkotások születtek, melyek mentén biztonsággal kidolgozható a térség fejlesztésének mesterterve, amely garanciát nyújt a fenntartható fejlődés elérésére.


tömegközlekedés
A pályázat során összegyűjtött ötletek és elképzelések alapján a Talentis Programiroda a ZSÁMERT-tel, a Zsámbéki-medence településeinek kistérségi társulásával együttműködve dolgozza ki a térség és a tudásrégió végleges terveit, melyeket lakossági fórumokon vitatnak meg a térségben élőkkel.

Az Archinovum Európai Településrendezési és Építészeti Ötletpályázat első és második fordulójának díjazott pályamunkái megtekinthetők ezen az  internetes oldalon.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo