Csúcsot döntött az irodák iránti kereslet - ötödször egymás után
A modern irodák iráni kereslet 2008-ban rekordot döntött: a bérbeadás szintje 330 ezer négyzetmétert tett ki, ami 3 százalékkal haladja meg a 2007-es, és harmadával a 2006-os szintet. Különösen az év utolsó negyedéve volt erős: a negyedik negyedben kötötték az ügyletek 35 százalékát. A legnagyobb tranzakciót egyértelműen a K&H Bank és a TriGranit közel 47 ezer négyzetméterre szóló bérleti és előbérleti szerződése jelentette. Az előbérleti szerződések általában is jelentős arányt képviseltek 2008-ban, így a 2009-ben piacra kerülő irodaterületek 28 százalékát már elkészültük előtt kiadták.
A fejlesztők korábban még soha sem biztosították be bérlőkkel ilyen nagy arányban fejlesztéseiket; ez segíthet abban, hogy ellensúlyozza az elkövetkező negyedévekben várható valószínű túlkínálatot. A 2008-as rekordot jelentő 250 ezer négyzetméternyi új irodaterület után 2009-ben 270 ezer négyzetméternyi új, még kiadatlan fejlesztés befejezése várható. A már építés alatt álló projekteket az eredeti ütemezés alapján viszik a piacra (legfeljebb műszaki okokból képzelhető el a csúszás), a nem megerősített, tervezett fejlesztések azonban kevésbé biztosak. A fejlesztők a romló gazdasági környezetre azonnal és jelentősen reagáltak. A jelenlegi becslések alapján mindössze 130 ezer négyzetméter irodaterület épül meg 2010-re, míg nagyjából 300 ezer négyzetméter irodaterület fejlesztését elhalasztják.
"Új korszakba lépünk az irodabérleti piacon" - nyilatkozta az évnyitó sajtótájékoztatón Konthur Adrienne, a CB Richard Ellis magyarországi irodájának ügyvezetője. "A fejlesztők kétszer is meggondolják, hogy belekezdjenek-e egy új projektbe. A mai piaci helyzet - mind pénzügyi, mind ingatlanpiaci szempontból - azt igényli a beruházóktól, hogy fejlesztéseiknél jelentős arányú előbérleti szerződéssel rendelkezzenek. Az ún. "BTS" (built-to-suit, igény szerinti) megállapodások eddig nem voltak jellemzőek a magyar piacra, ám ez most megváltozik. Azt látjuk, hogy sokkal több tervezés előzi meg az építkezést, mint a korábbi években - ez pedig segíthet elkerülni a hosszú távú piaci egyensúlytalanságot" - tette hozzá Konthur Adrienne.