Az államháztartás és a folyó fizetési mérleg hiánya hihetetlen mértékben sebezhetővé teszi a gazdaságot - hangsúlyozta a bankvezető. A jegybank elnöke szerint "a 10,1 százalékos államháztartási hiány az egyik legnagyobb a világon". Az MNB elnöke a megbomlott egyensúlyról azt mondta, hogy azt "mi magunknak bontottuk meg a rossz gazdaságpolitikai intézkedésekkel".
"A Magyar Nemzeti Bank ilyen helyzetben próbál stabilizálni, magasan tartani a kamatokat" - jegyezte meg. Járai Zsigmond előadásában a legnagyobb problémának azt nevezte meg, hogy "a rosszul működő állam rátelepszik" a szerinte még a gondok ellenére is "egészségesen működő magángazdaságra".
A bankvezető előadásában kitért a kormány által elfogadott konvergenciaprogramra is, amelyről úgy vélekedett, hogy "végre a valós helyzetből indultak ki a dokumentum elkészítői, és valóságos cselekedeteket fogalmaztak meg az egyensúlyi helyzet helyreállítására". Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a bevételnövelés mellett jelentősebb gondot kellene fordítani a kiadások csökkentésére, illetve a tervezett reformlépéseket alaposabban kellene "kibontani".
Járai szerint elsősorban a szociális, valamint az állami bürokrácia kiadásait kellene csökkenteni, szükség lenne az adók egyszerűsítésére, a munkára ösztönzésre, az egészségügyi, a nyugdíj és az oktatási rendszer átalakítására is.
Hiányolta a költségvetési stratégiát, s kijelentette, hogy a rövid távra megoldást jelentő intézkedések mellett további változtatásokra van szükség az euró remélt 2010 utáni bevezetéséhez.
A 44. Közgazdász-vándorgyűlés csütörtöki nyitónapján Bokros Lajos, a volt Horn-kormány pénzügyminisztere ugyancsak bírálta a konvergenciaprogramot, amely "csak egyharmad arányban foglalkozik az állami kiadások csökkentésével". Varga Mihály, az egykori Orbán-kormány pénzügyminisztere is annak a véleményének adott hangot, hogy "Magyarországon csak akkor jöhet létre a fiskális egyensúly, ha jelentősen mérséklődnek az állam kiadásai".