A friss állami statisztika és fejvadászok véleménye alapján annak nézett utána a Pályacsúcs Magazin, mennyit lehet keresni manapság.
A közelmúltban publikálta az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) több mint hatszáz szakmára kiterjedő fizetési felmérését. Ugyan a számok néhány foglalkozás esetében valószínűleg nem a valós bérnagyságot tükrözik, a lista támpontul szolgálhat, mely területen mekkora összegek érhetőek el. A statisztikai adatok mellett személyzeti tanácsadókat is kérdeztünk, ők hogy látják az egyes szakmák díjazását.
300 ezer felett a pénzügyi szakmák
A legjobban fizetett szakmák között található a légiirányító (763 ezer), a pilóta (551 ezer), a bíró (539 ezer) és az ügyész (544 ezer). A jól fizető területek között szerepel még az igazságszolgáltatáson kívül a pénzügyi szféra is. Adószakértőként bruttó 372 ezer forint, pénz és hitelgazdasági szervezőként 344 ezer, könyvvizsgálóként 335, közgazdászként 323 ezer forint üti az ember markát.
Érdekesség, hogy néhány reál terület művelője is 300 ezer forint feletti javadalmazásra számíthat. A meteorológusok átlagbére 340 ezer, a matematikusoké 340 ezer, a statisztikusoké 307 ezer. A statisztika szerint a 240-300 ezer forintos sávban lehet keresni a mérnöki szakmában: gyengeáramú villamosmérnökként a felső régióban (296 ezer), építőmérnökként és mezőgazdasági mérnökként az alsóban (240 ezer).
#page#
Orvosok: Nyugaton a négyszeresét kínálják
Egyre többet hallani arról, az orvosok nyugat fel kacsingatnak. A fizetés alapján talán nem is csoda, ugyanis itthon az általános orvosok 212 ezret, a szakorvosok 277 ezret keresnek - igaz hálapénz nélkül - ám az Egyesült Királyságban például ennek a négyszeresét kereshetik. Szintén hívja az öregedő Nyugat-Európa a diplomás betegápolókat, akiknél a pályakezdők itthon bruttó 147 ezer forintra számíthatnak, az átlag pedig 178 ezer.
128 ezer: tengődő ügyvédek vagy számlás megkerülés?
Nincsenek pénzzel eleresztve a művészeti szakmák képviselői: képzőművészként 142 ezer, iparművészként 160 ezer, zeneszerzőként 146 ezer, színészként 174 ezer a havi fix.
A számok megbízhatósága szakértők szerint nagyban függ attól, a szakma művelői döntően a közszférában vagy a versenyszférában dolgoznak. Közalkalmazottak, köztisztviselők esetében a bérek megfelelnek a valóságnak, vállalkozások alkalmazottainál gyakran előfordul, kevesebbet vallanak be mint amekkora összeg valójában a zsebbe kerül hónap elején. Valószínűleg ezzel magyarázható, hogy az ügyvédeknél (128 ezer) és a fogorvosoknál (202 ezer) meglepően alacsony keresettel találkozunk.
Versenyszféra: ahogyan két fejvadász látja
A versenyszféra kereseti trendjeiről két fejvadászt kérdeztünk: Kovács Rozália, a Chronos International fejvadász cég magyarországi ügyvezető igazgatója elmondta, a keresetek mértéke több tényezőtől függ: a cég nagyságától, a felelősségi körtől, a beosztottak számától, a bevételtől, attól, hogy nemzetközi vagy magyar cégről van szó.
"Általánosságban elmondható, hogy multinacionális cégnél illetve nagyobb felelősségű munkával többet lehet keresni. Egyre jobban terjed a multinacionális cégek esetében, hogy regionális központjaikat Magyarországra teszik, ebben az esetben a regionális felelősségi körű pozícióknál a bérszintek általánosságban magasabbak", jegyezte meg Kovács Rozália.
"Olyan területeken, ahol munkaerőhiány figyelhető meg, például nyelvtudással rendelkező mérnökök esetében, itt a cégek a béremelések mellett egyéb eszközökkel is próbálják magukhoz csábítani a szakembereket, például béren kívüli juttatási rendszerrel, külföldi betanulási lehetőségekkel, a pozíciók tartalmának gazdagításával. Itt a pályakezdő bérek is magasabb szintről indulnak" tette hozzá a fejvadász.
#page#
Bérnövekedés: SAP, Oracle szakértő, call center munkatárs
Bérnövekedésre még két példát említett: Igaz alacsony szintről indulva, de nőttek a bérek a call centerekben dolgozóknál, ahol sok esetben speciális nyelvtudással rendelkező munkatársakat keresnek. Szintén megugrottak a keresetek a vállalatirányítási rendszerek (például SAP, Oracle) bevezetésével foglalkozó tanácsadóknál, projektvezetőknél és az ezekhez a rendszerekhez kapcsolódó fejlesztőknél. Általánosságban mintegy 20-30 százalékosra tehető a bérnövekedés mértéke.
Könyvelő, mérnök: bruttó 200 ezerről indul
Nem tapasztalt látványos bérnövekedést az utóbbi egy-két Feichtinger Mónika, a Focus Consulting ügyvezető igazgatója. "Az átlagtól való jelentősebb eltérést egyedi esetekben látunk, amikor egy pozícióra olyan háttér szükséges, amivel csak kevés jelölt rendelkezik, így az állás betöltése érdekében a kereső cég hajlandó a szokásosnál magasabb bért megadni.
Általában jobban fizetnek a projekt jellegű munkák általában jobban fizetnek, de ez nem új jelenség. Könyvelési területen a kezdő fizetés 190-230 bruttó között mozog, 2-3 év tapasztalattal 380-450 bruttó körüli bért kínálnak. A mérnöki vonal is hozzávetőleg ilyen tendenciát mutat: kezdők 180-250 ezer, három év tapasztalattal rendelkezők 350-550 bruttó körül kaphatnak. "
A fejvadász fontosnak tartotta hozzátenni, egy-egy szakterületen belül nagy eltérések tapasztalhatók bér tekintetében a munkaadó vállalat nagysága, piaci helyzete, szektora, és más tényezők alapján. "Figyelembe kell venni azt is, hogy egyes cégek csak alapbért fizetnek, mások viszont komplett csomagokat alkalmaznak, amelyekben a bruttó béren felül adott juttatások értéke is igen magas lehet", mondta el Feichtinger Mónika a Pályacsúcs Magazinnak.