Az Európai Bankár Konferencián - Gyurcsány Ferenc vitaindító előadását követően - elhangzott beszédében a magyar miniszterelnök szavaira reagálva Jean-Claude Trichet úgy értékelte, hogy ez a helyes út Magyarország megerősítésére. Az áldozatnak volt értelme, a kormány a helyes úton viszi előre az országot, ezt igazolja az Európai Központi Bank elnökének elismerő nyilatkozata - reagált a magyar kormányszóvivő Trichet szavaira közleményében.
Az úton végig kell menni
Trichet hangsúlyozta: tudatában van annak, hogy ez nagyon nehéz program, de "az úton végig kell menni, mert ez Magyarország érdeke." Az Európai Központi Bank elnöke kijelentette: az Európai Központi Bank teljes mértékben kiáll a magyar reformok mellett, s támogatja azokat.
Hasonlóképp reagált a magyar miniszterelnök előadására Angel Gurría, az OECD főtitkára is. A főtitkár szerint a reformlépések elkerülhetetlenek, s egyaránt szükség van a költségvetési és a szerkezeti reformokra is. Mindezzel összefüggésben a közpénzek, a közigazgatás, a szociális rendszerek, az oktatás és a munkaerőpiac reformját emelte ki. Angel Gurría elismerte, hogy a gazdaság, illetve a politika legfontosabb területein egyidejűleg kell reformokat végrehajtani, s mindez súlyos megpróbáltatásokkal jár. Mindennek ellenére úgy vélte: ha mindez nem történik meg valamennyi fronton, a reformok kudarccal járnak. Az OECD főtitkára szervezete, illetve a nemzetközi pénzügyi világ lehető legteljesebb támogatását ígérte Magyarországnak a kormány által kitűzött reformok megvalósításához.
Egyértelmű visszajelzések
Daróczi Dávid hangsúlyozta, hogy az EKB elnökének elismerése már a hetedik egyértelmű visszajelzés, amely a megerősíti, hogy a kormány helyes úton jár. "A szakemberek már tudják, amit hamarosan az ország polgárai is érezni fognak: Gyurcsány Ferenc programja vezet el az erős Magyarországhoz"- áll a közleményben, amely emlékeztet arra, hogy a közelmúltban budapesti látogatásán Angel Gurría, az OECD főtitkára szintén a megkezdett strukturális reformok folytatásának szükségességét hangsúlyozta. Magyarország kapta az idén is a legjobb osztályzatokat a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól az átalakuló térségekről kiadott éves jelentésben.
Daróczi Dávid az elismerésekről szólva utal arra is, hogy Joaquín Almunia, az Európai Unió pénzügyi biztosa az európai gazdaságról készült előrejelzést bemutatva nevezte sikeresnek a magyar kormány által eddig végrehajtott kiigazítási lépéseket. Novemberben az egyik legtekintélyesebb nemzetközi intézet, a Fitch Ratings is javított Magyarország megítélésén felminősítése is jelezte, hogy a befektetők és az elemzők is elismerik a kormány programját. Szeptember végén a Világbank üzleti környezetet vizsgáló rangsora, a Doing Business" kiadvány minősítette Magyarországot topreformernek, 21 hellyel sorolva előrébb a nemzetközi rangsorban.