A kormányváltás az idei makrogazdasági mutatókat kevéssé érinti. Összességében a gazdasági lassulás a jellemző, de az év második felében a javuló külső konjunktúra révén élénkülés kezdődik. Az ipari termelés a nagyobb súlyú, de csak lassan bővülő export és a gyorsan növekvő, de az ipar számára kisebb jelentőségű fogyasztói kereslet nyomán már márciustól kezdve enyhén emelkedik, de az év egészében így is csak kb. 3%-kal bővül. A tavalyi jó év után enyhe csökkenés valószínűsíthető a mezőgazdaságban. Igen gyorsan (legalább 10%-kal) emelkedik az építőipar teljesítménye, számottevő növekedés várható a kereskedelemben, a távközlésben és az ingatlan-szektorban. A GDP az év első felében 3% alatti, az év második felében 3,5% körüli, 2002 egészében pedig kb. 3,2%-os ütemben bővül. A foglalkoztatottak száma 0,5-1%-kal mérséklődik.
A választási ígéretek teljesítése nyomán a lakossági jövedelmek gyors növekedése még tovább élénkül. A végrehajtott illetve bejelentett intézkedések alapján idén a költségvetési szférában 25%, az üzleti szférában 13% körüli, összességében mintegy 17%-os bruttó béremelkedés várható. A keresetek reálértéke legalább 10%-kal, a nyugdíjak reálértéke mintegy 13%-kal javul. A lakosság egy főre jutó reáljövedelme kb. 9%-kal bővül. A fogyasztás kb. 6%-kal emelkedik.
Az államháztartásban egyszerre kell eleget tenni a korábbi kormány eredeti, illetve a választások előtt és után hozott pótlólagos kiadásnövelő döntéseinek és az új kormány vállalásainak. Ezért folytatódik az erőteljes költekezés. Ennek hiánynövelő hatását azonban jórészt ellensúlyozza, hogy az eredeti költségvetéshez képest az adóbevételek több mint 400 milliárd forinttal lesznek nagyobbak. A hivatalos államháztartási deficit 2002-ben kissé nő, a GDP 3,7%-a körül lesz. Az elkövetkező hónapokban azonban minden bizonnyal napirendre kerül az EU módszertannak megfelelő államháztartási elszámolásokra való áttérés (ahol az eddigi „kreatív könyvelés” keretében eltüntetett deficit is megjelenik). A GKI Rt. előrejelzése szerint a korrigált (a valós helyzetet jobban tükröző) államháztartási hiány 2002-ben a GDP legalább 5,5%-a lesz, de ennél magasabb is lehet, ha a belső átcsoportosítások elmaradnak, illetve az első négy hónapban tapasztalt ütemű költekezés és kötelezettség-vállalás májusban is folytatódott.
Az Európában csak lassan javuló piaci helyzetben a magyar kivitel növekedési üteme csak enyhén gyorsul. Ezzel szemben a belföldi kereslet dinamikus növekedése miatt a behozatal lényegesen dinamikusabban emelkedik. Az áruforgalmi mérleg hiánya így kb. 5 milliárd euróra, a folyó fizetési mérleg deficitje pedig mintegy 2,5 milliárd euróra (a GDP 3,8%-ára) nő. Az idegenforgalom aktívuma idén – részben a tovább erősödő forint miatt – már nem emelkedik tovább.
A külső és belső hiány növekedése folytatódni fog
A GKI Rt.-nek a K&H Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint májusban a magyar gazdaság már valószínűleg túljutott a dekonjunktúra mélypontján. Rendkívül gyorsan emelkedik a lakosság jövedelme és ezzel fogyasztása. A külső és belső hiány növekedése az év hátralévő részében folytatódni fog.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?