A kormány visszakéri a bankoktól a pénzt

Az amerikai kormány azt akarja, hogy a megerősödött helyzetű nagybankok fizessék vissza az államnak azt a sok tucat milliárd dollárnyi segélyt, amelyet a tavaly őszi hitelválság óta életben maradásuk érdekében kaptak - értesült a The New York Times.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pénzügyminisztérium vezetői úgy látják: a kisegített pénzintézetek közül több már elég erős ahhoz, hogy a tőkepiacról, magánbefektetők pénzéből tőkeemelést hajtson végre. Júniusban tíz nagy bank 70 milliárd dollárt fizetett vissza a szövetségi kormánynak, amely azonban meg van győződve arról, hogy további vezető bankok is képesek a segélyek visszatérítésére. A vonakodó bankok azonban még évekig megtartanák a segélyösszegeket ahelyett, hogy felhígítsák részvényeseik körét - olvasható az újság csütörtöki számában.

A visszafizetésekkel kapcsolatos állami szigorról vita folyik a kormányban, szakértők ugyanis figyelmeztetnek, hogy egyes bankok továbbra is súlyos veszteségeket szenvednek el üzleti célú ingatlanbefektetések kapcsán, a lakáspiaci jelzáloghitelek, valamint a hitelkártyacsődök miatt. A pénzügyminisztérium eddig nem kényszerítette a bankokat a nagy segélyek visszafizetésére, nem akarja megcsapolni tartalékaikat, tisztában van azzal, hogy néhány pénzintézet még mindig nem tud talpra állni. De azt is tudja, hogy sok nagybank már megerősítette piaci pozícióját és képes kiváltani a kormányzati támogatást a tőkepiacról. A JP Morgan Chase 3,6 milliárd dolláros előző negyedévi profitról számolt be szerdán.

A pénzügyi tárca megerősítette, hogy több mint elegendő összeg - mintegy 200 milliárd dollár - áll még rendelkezésére a tavalyi 700 milliárd dolláros bankmentő csomagból, amelynek egy része már a visszafizetésekből származik, így felkészült az esetleges váratlan helyzetek kezelésére.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo