A kisvállalatok az EU-ban és Magyarországon (KSH)

Az Európai Unióban a munkahelyek kétharmadát a 250 fő alatti kis- és középvállalatok biztosítják, az összesen 20 millió vállalat 99 százaléka 50 fő alatti kisvállalat. A magyar gazdaságban a statisztika 2002. december 31-én 860 ezer működő vállalatot vett számba. Ezek közül mindössze 4798 volt (50-249 fővel dolgozó) közép- és 1031 nagyvállalat - derül ki a KSH jelentéséből.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ezért az Európai Unió nagy figyelemmel kíséri e vállalatcsoport helyzetének megfigyelését, alakulását és sokféle eszközzel segíti indulásukat, erősödésüket.

A foglalkoztatottak közel felének kisvállalatok adnak munkát. A kisvállalatok tehát a magyar gazdaságban is hasonló kiemelkedő szerepet töltenek be mint az Európai Unióban. Ennek megfelelően a statisztika nálunk is folyamatosan vizsgálja a vállalatok számának és teljesítményének nagyságkategóriák szerinti alakulását.

A Központi Statisztikai Hivatal negyedévente Gyorstájékoztatóban közli friss adatait a szervezetek számáról, valamint nagyság, jogi formák, régiók és ágazatok szerinti megoszlásáról. Így például a legutóbbi, 2003. februárban kibocsátott Gyorstájékoztatóból látható, hogy továbbra is növekszik a társas, csökken az egyéni vállalkozások aránya. A két csoport aránya 1998. végén 41-59% volt, 2002. december 31-én 45-55%. A 385 ezer társas vállalkozás közül 158 ezer korlátolt felelősségű, 180 ezer betéti társaság formájában működik.

Működő vállalataink 39%-ának a Közép-Magyarország régióban, ebből 28%-nak Budapesten van a székhelye. Az összesen 860 ezer vállalat több mint fele két ágazatban tevékenykedik: 197 ezer a kereskedelem, javítás, 258 ezer az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás ágazatban. Az iparban 82,5 ezer, az építőiparban 75.5 ezer vállalatot jelez a statisztika.

A Központi Statisztikai Hivatal rendszeresen kibocsát részletesebb jelentéseket is a kis- és középvállalatok helyzetéről. Ezekben nemzetközi összehasonlítások tükrében is elemzi fő vonásaikat. A 2002-ben közre adott “Kis- és középvállalkozások a magyar gazdaságban. Helyzetkép és nemzetközi összehasonlítás” című 134 oldalas kiadvány idősorok mellett közelebbről bemutatja, mennyiben hasonló és eltérő kis- és középvállalatok struktúrája és szerepe az Európai Unió egyes tagországaihoz viszonyítva. A létszámmal jellemzett átlagos vállalatnagyság például (kerekítve) az Európai Unió egészében 6 fő, Magyarországon 4 fő. Ugyancsak 4 fő vagy ennél is kisebb e mutató az EU tagországok közül Görög- és Olaszországban és Portugáliában, 10 fő felett van viszont Ausztriában. Hollandiában és Luxemburgban. A kisvállalatokban foglalkoztatottak nálunk 50%-os aránya közel azonos az EU átlaggal, de ennél is magasabb (60% feletti) Görög-, Olasz- és Spanyolországban és Portugáliában.

A Hivatal 2000-ben és 2002-ben egy-egy vállalatdemográfiai kiadványt is kibocsátott. A népességszám alakulását és az ezt formáló eseményeket vizsgáló demográfia mintájára a vállalatdemográfia azt méri fel, hogy mennyi új vállalat indul, milyen körülmények között, hogyan alakul további életük, növekedésük, megszűnésük. A jelzett kiadványok közre adták a közép-és keleteurópai oszágokban végzett, az EU statisztikai hivatala, az Eurostat által koordinált első ilyen felmérések eredményeit. Ezek sokféle információval szolgálnak az újonnan inditott vállalatok számáról, nagyságáról, jogi formájáról, ágazati és területi megoszlásáról.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo