A svájci jegybank 2004 júniusa óta 0,50-ről 2,50 százalékra emelte irányadó kamatát, s mára az euróövezetben is a hajdani 2-ről 4 százalékra nőtt az alapkamat. A további emeléseket a piac már beárazta, a svájci frank 3,5, az euró 5 százalékra emelkedhet nemsokára. A kamatok mozgását egy másik tényező is elősegíti: a tőkepiacok liberalizációja révén a nemzetközi tőke rendkívül mobilan változtatja helyét, ami a rövid és hosszú lejáratú kamatok jelentékeny ingadozását eredményezi. Rosszul kiszámítható környezetben pedig nem lehet pontosan megtervezni a vállalatok gazdálkodási költségeit.
Az árfolyammozgás fedezéséhez hasonlóan a kedvezőtlen kamatmozgások elkerülésére is léteznek azonban technikák, amelyek a kereskedelmi bankok termékpalettáiról elérhetők.
Érdeklődő cégek
Az erős hazai és nemzetközi verseny hatására a magyar vállalatok egyre hatékonyabb költséggazdálkodást folytatnak. Az árfolyamkockázatok fedezése mára gyakorlatukká vált, a kamatmozgások elleni védelem kialakítása pedig mostanában kezdi felkelteni érdeklődésüket. A multinacionális cégek után most a magyar középvállalati szektor is bekapcsolódik a kamatkockázatra érzékeny adósok körébe.
A kamatfedezeti termékeknek többféle fajtáját kínálják a magyar bankok. Hogy milyen időtávra és mekkora összegre szól egy-egy megbízás, az a vállalatok egyéni igényeitől és piaci várakozásaitól függ. Fedezeti ügyleteket általában treasury limit (vállalatoknak szóló hitelkeret treasuryszolgáltatások igénybevételéhez) keretére kötnek. Ekkor a banki finanszírozást igénylő cég hitelképessége és hiteligénye alapján kialakítanak egy limitstruktúrát, amelyben meghatározzák, hogy a különböző termékfajtákat mekkora összegben veheti igénybe.
Így a fedezeti ügyletek kockázataira az ügyféltől megkövetelt ingó- és ingatlanfedezet nyújt biztosítékot. Bizonyos esetekben persze elképzelhető fedezet nélküli limit is. Van, ahol elegendő külön csak a treasuryvel - a bankok többek között ilyen ügyletekre is szakosodott divíziójával - szerződést kötni, például a CIB Banknál treasuryszerződés keretében a megszokott értékpapírügyletek mellett kamatderivatívákra is adhat megbízást az ügyfél.
#page#Mivel a fedezeti termékek mögött a nemzetközi bankközi piacokon kötött ügyletek állnak, a szolgáltatások csak meghatározott minimális összegtől érhetők el: ez 50 millió forint vagy ennek megfelelő deviza, ez alatt az ügyfélnek sem származik érdemleges nyeresége az ügyletből. A termékek jobbára 2-10 évre vehetők igénybe, optimálisnak mégis a 4-5 éves szerződések mondhatók, mert ez az a táv, amelyre kiforrott piaci várakozások vannak.
A díjazást általában az alaptermék kamatába építik a bankok, így az elosztva nem jelent nagyobb terhet az igénybevevő számára.
Határidő és cserebere
A legegyszerűbb termék a határidős kamatmegállapodás (Forward Rate Agreement - FRA), ami a határidős devizaügylet kamatoldali megfelelője. Az ügyfél egy előre meghatározott jövőbeli időpontra és összegre megállapított kamatot vásárolhat, így a fizetés időpontjában ezt a kamatot kell fizetnie, nem pedig az előre nem ismert, változó kamatot.
A forward kamatláb megvételének természetesen díja van, és egyáltalán nem biztos, hogy kedvezőbb fizetési kondíciókat nyújt, mint a hitelből adódó valóságos, változó kamat. Viszont a kamatláb esetleges ingadozásai kiküszöbölhetők vele, így jövőbeli pénzáramlás kockázat nélkül kalkulálható. Ha a vállalat a nemzetközi környezet hirtelen változására számít, akkor már 3 hónapra is köthet FRA-t, de egy-két éves határidős kamatmegállapodás is létesíthető.
A kamatswap keretében - alapértelmezésben - változó kamatozású hitel cserélhető fix kamatozásúra, vagy fordítva, de köthető fix-fix és változó-változó ügyletre is. A csere iránya mindig attól függ, hogy emelkedő vagy csökkenő hozamokra számítunk-e.
Emelkedő hozamgörbe mellett a változó kamatozás helyett fixet választunk, és a törlesztőrészletet a csere keretében megállapodott fix kamatnak megfelelő összeggel fizetjük. Alapvetően ez a termék is a jövőbeli pénzáramlások meghatározását könnyíti meg. Attól függően, hogy milyen várakozásaink vannak a piaci kamatok változásával kapcsolatosan, rugalmasan változtathatjuk kamatkockázati pozíciónkat anélkül, hogy a tőkeösszegeket is mozgatni kellene, így a hitelek szerkezete nem változik. Kamatswap általában 2-15 évre köthető, negyed- és féléves kamatfixálással választható.
Teljes cikk a Piac és Profit magazin nyári számában.