A jövő nem sok jót tartogat?

Az Ecostat kis- és középvállalati (kkv) konjunktúra-indexe 2007 novemberében 87,6 százalék, elmarad az előző havi 94,8 százaléktól, de kissé magasabb a tavaly novemberi 86,5 százaléknál - derül ki az Ecostat összefoglalójából.

A felmérés szerint a kkv-szektor saját helyzetét jóval negatívabban értékeli, mint a nemzetgazdaság esélyeit. Novemberben a saját lehetőségekről szóló prognózissal egyezően majdnem felére csökkent azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek tevékenységük rövid távú bővülésével számolnak. A bővítés mértékére vonatkozó előrejelzés sem kedvező, rendkívül alacsony (3 %) a dinamikus működést feltételező vállalkozások aránya. (Az Ecostat kis- és középvállalati (kkv) konjunktúra-indexe októberben még optimista volt.)

A következő egy évben a kkv szektor egyharmada számol a működését veszélyeztető verseny erősödésével. Új tőkeerős versenytárs megjelenését a cégek 35 százaléka valószínűsíti. A beszállítói lehetőségek megítélése is fokozatosan romlik, novemberben mindössze a cégek 18 százaléka reménykedik a nagyvállalatokkal való együttműködés lehetőségében.

Romló kilátások

A kis- és középvállalatok úgy vélik, hogy az előző hónapokhoz képest a következő fél évben termelési feltételeik  nehezednek. Mind a belföldi értékesítésre, mind az exportra vonatkozó kilátások romlottak a cégek megítélésében.

A vállalatok többsége úgy látja, hogy teljesítménybővítés elsődleges akadálya jövőre is az elégtelen belföldi kereslet lesz. A "listavezető" tényezőt a gazdasági környezet bizonytalansága, az éleződő piaci verseny és a tőkehiány követi.

Nem érdeklődnek az áruk iránt

A hazai értékesítési lehetőségeket a korábbiaknál rosszabbnak minősítették a válaszadók. Novemberben a javulásban bizakodó cégek aránya tíz százalékpontos csökkenéssel 16 százalék, a kereslet szűkülését feltételezőké pedig 38 százalék lett.

A külpiaci értékesítési előrejelzések szerint bővülő piaci lehetőségek adódhatnak a hazai cégek 22 százaléka számára, meglévő vevőkörük elvesztésétől 15 százalékuk tart. Változatlan külpiaci adottságokkal kalkulál a cégek 63 százaléka. (A hazai környezetvédelmi iparban dolgozó kkv-k külföldi megjelenését támogatja a januárban létrehozott Kexport.)

A kis- és középvállalati szektor kapacitáskihasználtságról szóló előrejelzése romlott, a cégek egytizede jelentős, 60 százaléka részben felesleges termelési háttér birtokában fogja tevékenységét végezni a következő fél évben.

Sokan vesznek fel hitel

A hazai vállalkozások 49 százaléka szerint a cég likviditási helyzete érdemben nem fog változni, de októberhez viszonyítva 22 százalékról 37 százalékra emelkedett a pénzügyi nehézségek kialakulásával számoló cégek aránya.

A kkv szektor beruházási hajlandóságát jelző mutató 73,3 százalék, jóval magasabb az októberi 51,3 százaléknál, ugyanakkor elmarad a szeptemberi 84,4 százaléktól. Az adatok jelzik a hónapról hónapra tapasztalható nagymértékű ingadozást. A beruházások megvalósításához hitelt igénylő cégek aránya 91 százalék. (Ez talán annak is köszönhető, hogy ma már összehasonlíthatatlanul könnyebb egy kisvállalkozásnak hitelhez jutnia, mint néhány évvel korábban.)

A vállalkozások úgy látják, hogy a beruházási tevékenységet korlátozó tényezők sorában fontos szerepet játszik a jövőt övező bizonytalanság, második helyen áll a szűkülő belföldi kereslet.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo