Járai Zsigmond a jegybank hétfői budapesti sajtótájékoztatóján aláhúzta: "úgy gondolom, az 50 bázispontos mostani emelés hozzájárult a Monetáris Tanács hitelességének növeléséhez". Kiemelte: egyhangú volt a tanács véleménye az 50 bázispontos emelés szükségességéről, sőt más kamatemelési javaslat sem hangzott el.
A Magyar Nemzeti Bank elnöke kiemelte, hogy az eddig bejelentett adó- és áremelések hatásaként a kormányintézkedések 2007-ben 3 százalékponttal, 2008-ban 1 százalékponttal emelik meg az éves infláció mértékét, így a jegybank szerint 2007-ben az éves átlagos áremelkedés 7 százalék lesz, míg 2008-ban 4,2 százalékot tesz ki. Így a mostani jegybanki alapkamat-emelés nélkül nem lehetne elérni azt, hogy 2008 végére a pénzromlás üteme visszatérjen az árstabilitás közelébe, vagyis a 3 százalék körüli szintre.
Folyamatosan emelkedik
Az MNB elnöke szerint a jegybank szakértői az inflációs jelentés összeállításakor azzal is számoltak, hogy a következő időszakban folyamatosan emelkedik majd a lakossági gázár, azaz a 2006 augusztusi 28 százalékos áremelés után 2007-ben és 2008-ban további áremelések lesznek, és 2008 végére a lakossági gázár várhatóan eléri a világpiaci szintet, ami a következő két évben, 2007-2008-ban évente 22 százalékos gázár-emelést feltételez a lakossági gázár vonatkozásában.
Kérdésre válaszolva a jegybank-elnök aláhúzta: a következő időszakban a kormány és a jegybank véleménye leginkább a maginfláció megítélésében tér el. A jegybank szakértői a kormánnyal egyetértésben ugyan a hatósági árak közül a gázár-emelés hatásában nagyjából egyetértenek, de néhány más tényező miatt a jegybank magasabb maginflációval számol a következő két évben, mint a kormány, illetve azon belül a PM szakértői. Akormány konvergenciaprogramja - az eddig ismertté vált adatok szerint - ugyan nem jó, de "talán először tesz eleget annak, hogy igaz számok vannak benne". Hozzátette: "a jelenlegi feltételek az elhatározott kormányintézkedések mellett a konvergenciaprogram konzervatív előrejelzésen alapul, de a kormány és az MNB Monetáris Tanácsának véleménye az infláció alakulásáról a következő évekre vonatkozóan eltér. A Monetáris Tanács szerint 2008 végére térhet vissza az infláció mértéke 3 százalékra, miközben jövőre éves átlagban 7 százalék lesz a pénzromlás. A kormány 2007-ben ennél alacsonyabb inflációt vár a konvergenciaprogram alapján.
Konvergenciaprogramról
Járai Zsigmond ironikusan megjegyezte a konvergenciaprogrammal kapcsolatban: "most a nagy átverések után a nagy kapkodások korszaka következik". Véleménye szerint a konvergenciaprogram maga nem jó, nem jó pályára állítja a magyar gazdaság fejlődését, további gond az, hogy az euró-bevezetés céldátumának kikerülésével nem feltétlenül csökkenti a kockázatokat.
A Monetáris Tanács üléséről készített közlemény néhány kulisszatitkot is elárult, amelynek kapcsán megjegyezte: a végső szövegbe a kormány tervezett lépéseinek hatásáról így került be az a félmondat, hogy ezek együttes hatása "az ország kockázati megítélését javíthatja".
Lépéssorozat
Járai Zsigmond kérdésre elmondta: a mostani 50 bázispontos kamatemelés beleillett abba a lépéssorozatba, amelynek előző elemeiként először 25 bázisponttal, majd 50 bázisponttal emelte meg a Monetáris Tanács az alapkamatot. Arra azonban a mostani körülmények között nem lehet egyértelműen igennel válaszolni, hogy a lépéssorozat folytatódik-e, azaz hogy tovább emeli-e a jegybank Monetáris Tanácsa az alapkamatot, illetve azt sem lehet megmondani, mikor lesz vége az esetleges lépéssorozatnak - mondta a jegybank elnöke.
Járai Zsigmond aláhúzta: a tanács üléséről készített közleményben nem szerepel olyan mondat, amely esetleg a kamatemelési lépéssorozatra utalna, vagy annak folytatását vetítené előre, mert ez a Monetáris Tanácsnak nagyobb szabadságot ad a jövőben.