A hardver- és szoftvergyártás Magyarországon

A magyar számítástechnikai iparág manapság már nem választható külön az információtechnológiai eszközöket gyártó és különféle szolgáltatásokat nyújtó ágazatoktól.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A magyar statisztika azonban még mindig különbséget tesz a hardver és a szoftvergyártó (szolgáltató) ágazatok között, holott a határok egyre inkább elmosódnak, a tevékenységek pedig egyre inkább összekapcsolódnak. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a két ágazat, sőt ideértve a telekommunikáció minden területét, szoros összefüggésben vannak egymással.

Magyarországon a kilencvenes években gyors ütemű fejlődés volt tapasztalható az iparág fejlődésében, ami részben a nemzetközi trendekkel, a piacgazdasági igényekkel és a multinacionális vállalatok stratégiáival álltak kapcsolatban.

A magyar információs és kommunikációs termékeket és technológiákat gyártó vállalatokat az importliberalizáció, a korábbi, kelet-európai piacok összeomlása sokkhatásként érte. A hazai hardvergyártás a kilencvenes évek elejére gyakorlatilag megszűnt. A magyar cégek az alkatrészek, kiegészítő szolgáltatások nyújtására, a hazai viszonyokra való adaptálására és a szoftverfejlesztésre szakosodtak. A piaci alkalmazkodás ebben az ágazatban sikeres volt. Jelenleg ez az ágazat a magyar ipar egyik „húzóágazata” és a külföldi tőkebefektetésekben is kiemelkedő helyet foglal el.


Az ipari ágazatok összes kibocsátásából a számítógépgyártás közel egy 1 százalékot képviselt 1998-ban, viszont az iroda- és számítógépiparon belül gyakorlatilag 100 százalékot és a gépiparon belül pedig csaknem 20 százalékot.

Piaci tendenciák
Felmérések szerint a hazai vállalkozások átlagosan bevételük kevesebb, mint egy százalékát költik informatikára. Az alacsony érték feltehetően abból adódik, hogy a nagyszámban működő kisvállalkozások egyáltalán nem vagy csak szerény mértékben tudnak informatikai beruházásokat eszközölni.

A magyar piac még mindig erősen PC orientált, a hardverpiacon egyértelműen a személyi számítógépek és a nyomtatók a legkeresettebbek. 1997–98-ban az informatikai beruházások a közepes és nagyvállalati szférában már dinamikusabb növekedést mutattak és a növekedés még nagyobb ütemben halad majd a következő években. A vállalatok többsége felismerte, hogy az IT eszközök használata nélkül versenyhelyzetük jelentősen csökkenne piacaikon.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo