A magyar statisztika azonban még mindig különbséget tesz a hardver és a szoftvergyártó (szolgáltató) ágazatok között, holott a határok egyre inkább elmosódnak, a tevékenységek pedig egyre inkább összekapcsolódnak. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a két ágazat, sőt ideértve a telekommunikáció minden területét, szoros összefüggésben vannak egymással.
Magyarországon a kilencvenes években gyors ütemű fejlődés volt tapasztalható az iparág fejlődésében, ami részben a nemzetközi trendekkel, a piacgazdasági igényekkel és a multinacionális vállalatok stratégiáival álltak kapcsolatban.
A magyar információs és kommunikációs termékeket és technológiákat gyártó vállalatokat az importliberalizáció, a korábbi, kelet-európai piacok összeomlása sokkhatásként érte. A hazai hardvergyártás a kilencvenes évek elejére gyakorlatilag megszűnt. A magyar cégek az alkatrészek, kiegészítő szolgáltatások nyújtására, a hazai viszonyokra való adaptálására és a szoftverfejlesztésre szakosodtak. A piaci alkalmazkodás ebben az ágazatban sikeres volt. Jelenleg ez az ágazat a magyar ipar egyik „húzóágazata” és a külföldi tőkebefektetésekben is kiemelkedő helyet foglal el.
Az ipari ágazatok összes kibocsátásából a számítógépgyártás közel egy 1 százalékot képviselt 1998-ban, viszont az iroda- és számítógépiparon belül gyakorlatilag 100 százalékot és a gépiparon belül pedig csaknem 20 százalékot.
Piaci tendenciák
Felmérések szerint a hazai vállalkozások átlagosan bevételük kevesebb, mint egy százalékát költik informatikára. Az alacsony érték feltehetően abból adódik, hogy a nagyszámban működő kisvállalkozások egyáltalán nem vagy csak szerény mértékben tudnak informatikai beruházásokat eszközölni.
A magyar piac még mindig erősen PC orientált, a hardverpiacon egyértelműen a személyi számítógépek és a nyomtatók a legkeresettebbek. 1997–98-ban az informatikai beruházások a közepes és nagyvállalati szférában már dinamikusabb növekedést mutattak és a növekedés még nagyobb ütemben halad majd a következő években. A vállalatok többsége felismerte, hogy az IT eszközök használata nélkül versenyhelyzetük jelentősen csökkenne piacaikon.
A hardver- és szoftvergyártás Magyarországon
A magyar számítástechnikai iparág manapság már nem választható külön az információtechnológiai eszközöket gyártó és különféle szolgáltatásokat nyújtó ágazatoktól.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.