A magyar statisztika azonban még mindig különbséget tesz a hardver és a szoftvergyártó (szolgáltató) ágazatok között, holott a határok egyre inkább elmosódnak, a tevékenységek pedig egyre inkább összekapcsolódnak. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a két ágazat, sőt ideértve a telekommunikáció minden területét, szoros összefüggésben vannak egymással.
Magyarországon a kilencvenes években gyors ütemű fejlődés volt tapasztalható az iparág fejlődésében, ami részben a nemzetközi trendekkel, a piacgazdasági igényekkel és a multinacionális vállalatok stratégiáival álltak kapcsolatban.
A magyar információs és kommunikációs termékeket és technológiákat gyártó vállalatokat az importliberalizáció, a korábbi, kelet-európai piacok összeomlása sokkhatásként érte. A hazai hardvergyártás a kilencvenes évek elejére gyakorlatilag megszűnt. A magyar cégek az alkatrészek, kiegészítő szolgáltatások nyújtására, a hazai viszonyokra való adaptálására és a szoftverfejlesztésre szakosodtak. A piaci alkalmazkodás ebben az ágazatban sikeres volt. Jelenleg ez az ágazat a magyar ipar egyik „húzóágazata” és a külföldi tőkebefektetésekben is kiemelkedő helyet foglal el.
Az ipari ágazatok összes kibocsátásából a számítógépgyártás közel egy 1 százalékot képviselt 1998-ban, viszont az iroda- és számítógépiparon belül gyakorlatilag 100 százalékot és a gépiparon belül pedig csaknem 20 százalékot.
Piaci tendenciák
Felmérések szerint a hazai vállalkozások átlagosan bevételük kevesebb, mint egy százalékát költik informatikára. Az alacsony érték feltehetően abból adódik, hogy a nagyszámban működő kisvállalkozások egyáltalán nem vagy csak szerény mértékben tudnak informatikai beruházásokat eszközölni.
A magyar piac még mindig erősen PC orientált, a hardverpiacon egyértelműen a személyi számítógépek és a nyomtatók a legkeresettebbek. 1997–98-ban az informatikai beruházások a közepes és nagyvállalati szférában már dinamikusabb növekedést mutattak és a növekedés még nagyobb ütemben halad majd a következő években. A vállalatok többsége felismerte, hogy az IT eszközök használata nélkül versenyhelyzetük jelentősen csökkenne piacaikon.
A hardver- és szoftvergyártás Magyarországon
A magyar számítástechnikai iparág manapság már nem választható külön az információtechnológiai eszközöket gyártó és különféle szolgáltatásokat nyújtó ágazatoktól.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.