A hardver- és szoftvergyártás Magyarországon

A magyar számítástechnikai iparág manapság már nem választható külön az információtechnológiai eszközöket gyártó és különféle szolgáltatásokat nyújtó ágazatoktól.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar statisztika azonban még mindig különbséget tesz a hardver és a szoftvergyártó (szolgáltató) ágazatok között, holott a határok egyre inkább elmosódnak, a tevékenységek pedig egyre inkább összekapcsolódnak. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a két ágazat, sőt ideértve a telekommunikáció minden területét, szoros összefüggésben vannak egymással.

Magyarországon a kilencvenes években gyors ütemű fejlődés volt tapasztalható az iparág fejlődésében, ami részben a nemzetközi trendekkel, a piacgazdasági igényekkel és a multinacionális vállalatok stratégiáival álltak kapcsolatban.

A magyar információs és kommunikációs termékeket és technológiákat gyártó vállalatokat az importliberalizáció, a korábbi, kelet-európai piacok összeomlása sokkhatásként érte. A hazai hardvergyártás a kilencvenes évek elejére gyakorlatilag megszűnt. A magyar cégek az alkatrészek, kiegészítő szolgáltatások nyújtására, a hazai viszonyokra való adaptálására és a szoftverfejlesztésre szakosodtak. A piaci alkalmazkodás ebben az ágazatban sikeres volt. Jelenleg ez az ágazat a magyar ipar egyik „húzóágazata” és a külföldi tőkebefektetésekben is kiemelkedő helyet foglal el.


Az ipari ágazatok összes kibocsátásából a számítógépgyártás közel egy 1 százalékot képviselt 1998-ban, viszont az iroda- és számítógépiparon belül gyakorlatilag 100 százalékot és a gépiparon belül pedig csaknem 20 százalékot.

Piaci tendenciák
Felmérések szerint a hazai vállalkozások átlagosan bevételük kevesebb, mint egy százalékát költik informatikára. Az alacsony érték feltehetően abból adódik, hogy a nagyszámban működő kisvállalkozások egyáltalán nem vagy csak szerény mértékben tudnak informatikai beruházásokat eszközölni.

A magyar piac még mindig erősen PC orientált, a hardverpiacon egyértelműen a személyi számítógépek és a nyomtatók a legkeresettebbek. 1997–98-ban az informatikai beruházások a közepes és nagyvállalati szférában már dinamikusabb növekedést mutattak és a növekedés még nagyobb ütemben halad majd a következő években. A vállalatok többsége felismerte, hogy az IT eszközök használata nélkül versenyhelyzetük jelentősen csökkenne piacaikon.

Véleményvezér

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo