Magyarország bruttó hazai terméke az előző év azonos időszakához viszonyítva 2003 II. negyedévében 2,4 százalékkal, az első félévben pedig 2,5 százalékkal nőtt. A gazdasági növekedés üteme a II. negyedévben kissé tovább mérséklődött, ami elsősorban a külkereskedelmi folyamatok alakulásával hozható összefüggésbe.
A 2000. évi változatlan árakalapján készített számítások szerint 2003 II. negyedévében atermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) teljesítménye 1 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva, ami nagyjából megegyezik az előző negyedévben tapasztalható 1,1 százalékos mérséklődéssel.
A mezőgazdaság hozzáadott értéke az előző év II. negyedévéhez viszonyítva 8,7 százalékkal csökkent, míg az iparé 0,1 százalékkal, az építőiparé pedig 0,6 százalékkal nőtt. Az iparon belül a feldolgozóipar teljesítménye 0,3 százalékkal mérséklődött.
A szolgáltatások ágazatainak bruttó hozzáadott értéke az előző év azonos időszakához viszonyítva 2003 II. negyedévében 3,8 százalékkal, az első félévet tekintve pedig 4,1 százalékkal bővült.
A szolgáltatásokon belül egyedül a szálláshely-szolgáltatás nemzetgazdasági ág teljesítménye esett vissza, 2,3 százalékkal, míg a többi ágazatban növekedés volt tapasztalható. A kereskedelem és javítás nemzetgazdasági ágban 4,9 százalékos, a szállítás, posta és távközlés nemzetgazdasági ágban 1,3 százalékos, a pénzügyi szolgáltatások és ingatlanügyletek ágazataiban együttesen 4 százalékos volumennövekedés következett be 2002 azonos időszakához képest. A közigazgatás, oktatás és az egészségügyi szolgáltatások hozzáadott értéke ugyanúgy, mint az előző negyedévben 4,8 százalékkal emelkedett, az egyéb közösségi és személyi szolgáltatásoké pedig 3,9 százalékkal lett magasabb a második negyedévben az előző év azonos negyedévéhez képest.
2003. II. negyedévében folytatódott a háztartások fogyasztási kiadásainak dinamikus növekedése, bár mérsékeltebb ütemben, mint az előző negyedévekben, az előző év azonos időszakához viszonyítva 8,3 százalékkal, 2003. I. félévében 8,7 százalékkal emelkedett.
A kormányzattól és a háztartásokat segítő nonprofit intézményektől származó természetbeni társadalmi juttatások az előző év azonos időszakához viszonyítva a II. negyedévben 5,4 százalékkal, míg az I. félévben 4,4 százalékkal növekedtek. E két tényező hatására a háztartások végső fogyasztása a II. negyedévben 7,7 százalékkal, az I. félévben pedig 7,9 százalékkal emelkedett 2002 azonos időszakához viszonyítva.
A közösségi fogyasztás a II. negyedévben 6,0 százalékkal, az I. félévben 5,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A végső fogyasztás mindezek következtében a II. negyedévben 7,5 százalékos, az I. félévben 7,7 százalékos növekedést mutatott 2002 azonos időszakához viszonyítva.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás a II. negyedévben 1,7 százalékkal, míg az I. félévben 0,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A bruttó felhalmozás újra növekedni kezdett, 12,2 százalékkal bővült 2002. II. negyedévéhez képest, elsősorban a készletfelhalmozás növekedése miatt. 2003. I. félévében 3,6 százalékos emelkedés mutatható ki 2002 azonos időszakához képest.
A belföldi felhasználás a fogyasztás és a felhalmozás magas ütemű növekedése eredőjeként 8,7 százalékkal emelkedett a II. negyedévben, míg az I. félévben 6,6 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az áruk és szolgáltatások külkereskedelmi exportja a II. negyedévben 1,7 százalékkal, az I. félévben 2,4 százalékkal növekedett, míg az import ennél jóval nagyobb ütemben, a II. negyedévben 9,6 százalékkal, az I. félévben pedig 7,5 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Szezonálisan kiigazított adatok
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2003 II. negyedévében a növekedés 0,6 százalék volt az előző negyedévhez képest.
A mezőgazdaság teljesítménye 4,4 százalékkal csökkent, míg az iparé 0,3 százalékkal, az építőiparé pedig 15,6 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest.
A szolgáltatásokon belül valamennyi nemzetgazdasági ág hozzáadott értéke emelkedett az előző negyedévhez viszonyítva: a kereskedelem, javítás és szálláshely-szolgáltatás nemzetgazdasági ágak együttesen 1,3 százalékkal, a szállítás, posta és távközlés nemzetgazdasági ág 0,9 százalékkal, a pénzügyi szolgáltatások és ingatlanügyletek ágazatai együttesen 0,6 százalékkal, a közigazgatás, oktatás és az egészségügyi szolgáltatások együttesen 1 százalékkal, míg az egyéb közösségi és személyi szolgáltatások 1,3 százalékkal.
A szezonálisan kiigazított adatok alapján 2003. II. negyedévében a háztartások fogyasztási kiadása 1,7 százalékkal, a természetbeni társadalmi juttatások 2,4 százalékkal, így a háztartások tényleges fogyasztása 1,9 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest. A közösségi fogyasztás 1,7 százalékkal, ennek következtében a végső fogyasztás 1,8 százalékkal emelkedett 2003. I. negyedévéhez viszonyítva.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás 1,9 százalékkal, míg a bruttó felhalmozás 4,5 százalékkal bővült az előző negyedévhez képest a szezonálisan kiigazított adatok szerint. A belföldi felhasználás mindezek következtében 2,5 százalékkal emelkedett.
Az export 0,5, az import pedig 3,3 százalékkal nőtt 2003. I. negyedévéhez viszonyítva.
Kapcsolódó táblázatok