Az orosz mamutcég legutóbb ezen a héten ütött nyélbe egy üzletet a Gaz de France-szal, mely közvetlen jelenlétet biztosít számára a francia piacon, valamint hozzáférést az ipari fogyasztókhoz. A Financial Times egy tanulmánya szerint a Gazprom ebben az évben több mint egy tucat európai országban kötött megállapodásokat, vagy legalábbis komoly tárgyalásokban van arról, hogy javítsa hozzáférését a helyi piacokhoz.
Nem csoda, ha az oroszok figyelme az EU-ra irányul, hiszen a közösség messze a Gazprom legnagyobb "ügyfele", bevételeinek 65 százaléka ugyanis innen származik. Az orosz mamutcég jelenleg az európai földgázpiac 25 százalékát mondhatja magáénak, ezt 2010-re 33 százalékra kívánja feltornázni.
Többen - főként Lengyelországban - azonban úgy vélekednek, hogy a cég motivációi amennyire gazdaságiak, úgy politikaiak is. Varsó leginkább a balti csővezeték építését kifogásolja, amely Lengyelország kikerülésével juttatja majd el a nyersanyagot Európa nyugati részébe. A politikai félelmeit osztja Törökországra is, amely pedig - ellentétben a kelet-európai országokkal - soha nem tartozott szovjet fennhatóság alá. "Európa egyre inkább függővé válik Oroszországtól, és egy ilyen függőségnek elkerülhetetlenül geopolitikai következményei is lesznek" - hangoztatta Necdet Pamir, az ankarai Eurázsiai Stratégiai Tanulmányok Központjának energiaszakértője.
Az uniós országoknak azonban nem is ez a legfőbb kifogásuk, sokkal inkább az, hogy miközben a Gazprom a közösség területén terjeszkedik, addig ők maguk csak nagy nehézségek árán tudnak befektetni Oroszországban. Az EU-t aggasztja az is, hogy monopolhelyzetét kihasználva az orosz óriásvállalat többször követelt hozzáférést a független gyártókhoz. Emellett Moszkva már évek óta nem kívánja aláírni az Európai Energia Chartát, amely liberalizálásra kötelezné. Forrás:Bruxinfo.hu