Az Egyesült Államokban több mint 6 millió ember képtelen munkába állni, illetve csupán bizonyos megkötésekkel képes bárminemű munkavégzésre a munkájuk során bekövetkezett baleseteknek köszönhetően. Így például 1989-ben az amerikai állam több mint 48 millió dollárt volt kénytelen költeni ezeknek az embereknek az egészségügyi ellátására illetve rokkantsági segélyük folyósítására. Arányaiban hasonlóan magas számokkal kell ma megküzdenie a magyar kormánynak is. A fejlődő ipar egyre nagyobb igényeket kénytelen kielégíteni. Az ezt eredményező felgyorsult munkatempó sokszor a munkavégzés során bekövetekező balesetek számának növekedésével jár. Egy megbízható és alapos teszt, mely a fizikai munkavégző képességek felmérésére irányul, jelentős mértékben könnyítené a társadalomra, a vállalatokra és magára az egyénre háruló pszihikai és financiális terheket.
A feladatok és a képességek
Az ErgoScience nevű amerikai cég egy családi vállakozás az Alabama államban található Birmingham városában. A cég elnöke Deborah E. Lechner elismert fizikoterapeuta (physical therapist). A cég termékét a „Physical Work Performance Evaluation” (PWPE) nevű tesztet Lechner asszony fejlesztette ki a Birminghami Alabama Orvostudományi Egyetemen (University of Alabama of Birmingham) folytatott öt éves kutató munkája során.
Az eljárás lényege, hogy egy felmérés során megállapítják, hogy mekkora egy fizikai munkás cipelő, emelő, gyalogló, álló stb. képessége, majd ezeket a fizikai képességeket összevetik a páciens munkaköre által megkövetelt fizikai képességekkel. Ha e kettő nem felel meg egymásnak, akkor még mindig fennáll a lehetősége annak, hogy az alkalmazott visszaálljon eredeti munkájába, ha azt a PWPE teszt során kapott eredmények alapján a páciens képességeihez alakítják át; vagy annak, hogy az alkalmazott egy, szintén a PWPE teszt során kapott eredmények alapján meghatározott, új munkakörbe lépjen. A cél persze az, hogy a munkáltatók még a munkábaállást megelőzően végezzék el a jelenkezőkön ezt a tesztet, ily módon minimálisra csökkentve a munkahelyi balesetek számát.
Mindössze négy óra
A „Physical Work Performance Evaluation” körülbelül 4 óra alatt végezhető el egy páciensen. A teszt egyes feladatok elhagyásával átalakítható egy bizonyos munkakör által megkövetelt fizikai képességek felmérésére, mely jelentősen csökkentheti a teszt időtartamát. A felmérés 36 feladatból áll, melyek hét nagyobb csoportba sorolhatók: Dinamikus erőkifejtés felmérése, melynek során a páciens emelő, cipelő, nyomó és húzó erejét illetve képességét tesztelik. A pozíció tolerancia tesztje a munkavégzés során gyakran előforduló testtartások felvételének és megtartásának képességét méri fel. (Itt kerül sor az ülés, térdelés, állás, guggolás stb. toleranciájanak tesztelésére.) A mozgékonyság felmérése rámutat a páciens gyalogló, lépcső– és létra-mászó, valamint térden mászó képességeire. A koordinációs képességek felmérése bemutatja, hogy a páciens milyen szinten képes gyors, váltakozó mozdulatok, és a szem-láb-kéz koordinációs feladatainak elvégzésére. Az egyensúly tesztelése a kétoldalú dinamikus és az egyoldalú statikus egyensúlyt vizsgálja. Az állóképesség felmérése bemutatja, hogy a pácienst fizikailag milyen mértékben veszi igénybe a 8 órás munkavégzés. Ez a rész a teszt utolsó eleme, melynek során a pácienssel megismételtetnek 3 előzőleg már elvégzett feladatot. Az így kapott eredményt és a feladatok során mért pulzusszámot összevetik a teszt korábbi szakaszában kapott eredményekkel, és ez alapján (Lechner asszony által kidolgozott módszer segítségével) állapítják meg a páciens állóképességét. A finom motorikus képességek felmérése a kézzel végzett finom mozdulatok kivitelezésének képességét teszteli.
A teszt eredményeit a tesztet végző (szintén Lechner asszony által kifejlesztett számítási módszer segítségével) egy előre megkoreografált, bárki számára könnyen érthető formában foglalja össze. A kiértékelésben megállapítást nyer a páciens fizikai munkavégző képességének a szintje a 3 legfontosabb rész, a „dinamikus erőkifejtés”, a „pozíció tolerancia” és a „mozgékonyság” felmérésének esetében. E három rész eredményei alapján megállapítást nyer egy olyan általános munkavégző képességet jellemző szint, melyen a páciens képes biztonságosan ellátni feladatát. A teszt fennmaradó részei a páciens egyensúlyi, koordinációs és finom motorikus képességeinek bemutatására szolgál.
Egységes és objektív
Az európai és az amerikai kereskedelemben számos, a fizikai képességek felmérését végző teszt van forgalomban. A PWPE kiemelkedik a többi hasonló felmérés közül, mert minden részletre kiterjedő. A teszt ugyanis felméri a „Dictionary of Occupational Titles” (Folalkozások Enciklopédiája) –ban leírt összes fizikai követelményeket, melyek bármilyen munka során előfordulhatnak. Továbbá egységesített. Egy részletes és illusztrált kézikönyv segíti a teszt elsajátítását, ezzel biztosítva, hogy a 3 napos tanfolyamot elvégzők mindegyike egyfoma módon vezesse le a tesztet, és igy közel azonos eredményre jussanak egyazon páciens esetében. A könyv leírja minden egyes feladat esetében: a feladat célját, a szükséges eszközöket és azok pontos elhelyezkedését a teszt során, a páciens kezdeti pozícióját, a szükséges instrukciókat, melyeket a tesztet végzőnek kell elmondania a páciensnek, a teszt során követendő pontos eljárást, egy egyedi pontozási módszert, mely alapján a tesztet végző értékeli a páciens teljesítményét.
A teszt során előforduló gyakorlatok élethű megfelelői azoknak a fizikai feladatoknak, melyek előfordulhatnak a munkavégzés során. A módszer objektívitását pedig az biztosítja, hogy a tesztet végző egy, Lechner asszony által alaposan kidolgozott értékelési módszer segítségével határozza meg a páciensnek a felmérés során mutatott fizikai képességeit.
A „Journal of Occupational Medicine” című szaklap 1994-es szeptemberi számában megjelent egy cikk a PWPE megbízhatóságát alátámasztó kutatás eredményeiről. Eszerint a kutatás során két fizikoterapeuta, egymástól függetlenül, végezte el a tesztet ugyan azon az 50 páciensen. A két terapeuta által adott értékelések közel 100 százalékos azonosságot mutattak. A kutatás ily módon bebizonyította, hogy még ha különböző emberek végzik is a tesztet, más és más klinikán ugyanazokon a pácienseken, akkor is közel azonos eredményekre jutnak, mely tény a PWPE megbízhatóságát és egyben objektivitását is igazolja.
Megalapozott
A teszt megalapozottságának több összetevője van. Ezek közül az egyik legfontosabb az úgynevezett “predictive”, azaz jövőre vetített. Ez esetben is egy tanulmányra hivatkozhatunk, amely során 30 olyan páciensen végezték el a tesztet, akiknek orvosuk egy rehabilitációs programon való részvételt javasolt. A páciensek PWPE teszt során kapott eredményeit összehasonlították azokkal a fizikai munkavégző képességekkel, melyeket munkakörük megkövetelt. Az ezt követő rehabilitációs program azokra a területekre irányult, melyeknél a páciensnek a teszt alapján megállapított fizikai képessége gyengébbnek bizonyult a munkakör által megkövetelt fizikai képességnél (például megállapítást nyert, hogy egy páciens csupán maximum 1-2 órát képes egy helyben állni, miközben munkaköre közel 8 órányi egyhelyben állást követel meg). A rehabilitációs program után ismét elvégezték a pácienseken a PWPE teszt azon részeit, melyekre a kezelés irányult. A tanulmány folytatói ez utóbbi felmérés eredményei alapján javasoltak olyan munkaköröket, melyeket a páciensek biztonságosan láthatnak el. A munkába állásukat követő harmadik illetve hatodik hónapban ellenőrizték, hogy vajon a páciensek még mindig a PWPE teszt alapján javasolt munkaköröket töltik-e be. Az eredmények mindkét alkalommal közel 100 százalékos azonosságot mutattak a teszt által javasolt munkakörök és a valóságban végzett munkakörök között. Ez alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a „Physical Work Performance Evaluation” teszt eredményeinek a segítségével, egy korábban izomrendszeri sérülést szenvedett egyén számára ajánlott munka hosszú távon is biztonságosan, egy újabb sérülést kiküszöbölhetően végezhető el.
Nem is drága
Számos fizikai munkavégző képességet felmérő teszt esetében elmondható, hogy drága és speciális eszközöket igényel. A „Physical Work Performance Evaluation” társainál ez esetben is kedvezőbb tulajdonságokkal rrendelkezik. Az ErgoScience módszere a tesztet végző minél objektívabb megfigyelőképességét helyezi előtérbe a drága eszközökkel szemben. A teszt elvégzése minimális számú eszközöket igényel, melyek többsége nagy valószínűséggel megtalálhatóak a rehabilitációs klinikákon vagy osztályokon.
A fizikai képességek felmérése teszt segítségével
Viszonylag sokan foglalkoznak azzal, hogy bizonyos vezetői, szellemi munkakörökbe milyen módon lehet a legkisebb tévedéssel kiválasztani a megfelelő szakembereket, ám arról, hogy ki és milyen feltételek mellett alkalmas bizonyos fizikai munkákra, már kevesebb szó esik. Holott például amikor egy alkalmazott a munkája során lesérül két kérdés válik igazán fontossá: mit kell tenni az illető személy felgyógyulásának az érdekében, és vajon ez az alkalmazott képes lesz-e valaha is újra munkába állni. A cikkünkben bemutatott úgynevezett PWPE teszt a második kérdésre igyekszik választ adni.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.