A 20-25 éves időtávlatra kitekintő stratégia a globális felmelegedéssel együtt járó rendkívüli események megelőzés és a szükséges helyreállítás humán, szervezési, technikai, szervezeti és pénzügyi feltételeire is kitér. A koncepció rögzíti a kormány és valamennyi résztvevő szerepét és feladatait, továbbá a felkészülés, a védekezés és a helyreállítás pénzügyi és műszaki feltételei megteremtésének szükségességét.
Láng István, a stratégiát megalapozó kutatás vezető akadémikusa a lehetséges felkészülés konkrét példáit sorolva kifejtette, hogy a mezőgazdaságban fajtaváltásokra van szükség, egyre inkább szárazság- és melegtűrő növények termesztésében kell gondolkodni. Az egészségügyben a hőséghullámokkal és a bőrrákos megbetegedésekkel összefüggő cselekvési programok kidolgozása a feladat. A közlekedésben az alternatív üzemanyagok és a takarékosság tekinthetőek fő iránynak, de szükség van a hidegre-melegre kevésbé érzékeny útburkolatok alkalmazására is.
A stratégia célkitűzése a káros hatások csökkentése mellett az is, hogy az éghajlatváltozás kiváltásáért felelős folyamatoknak elejét vegye, azaz csökkentse a Föld légkörébe kerülő üvegházhatású gázok mennyiségét. A dokumentum ismerteti, hogy Magyarország egy főre jutó szén-dioxid-kibocsátása közel másfélszerese a világátlagnak, így Magyarországot ennek megfelelő felelősség terheli a kibocsátás-csökkentés területén. A Kiotói Jegyzőkönyv értelmében a magyarországi kibocsátásokat 2012-ig 6 százalékkal kell csökkenteni.
VAHAVA
A stratégiában szereplő tennivalókat a három évig tartó VAHAVA-projekt állapítja meg. A változás-hatás-válaszadás kulcsszavak kezdőbetűiről elnevezett kutatást a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, valamint a Magyar Tudományos Akadémia indította a magyarországi klímapolitika tudományos megalapozása érdekében. A VAHAVA projekt országgyűlési határozatra vonatkozó javaslatát már elfogadták, és az beépült a kormányprogramba. A környezetvédelmi és vízügyi miniszter vállalta az előkészítés feladatát, valamint az érdekelt tárcákkal való egyeztetést. A stratégia koncepcióját az ősz folyamán öt szakértői értekezleten vitatják meg, annak elfogadását követően a mindenkori kormány kétéves cselekvési programokkal valósítaná meg a kitűzött feladatokat. Maga a kutatási projekt több internetes honlapon is megjelenik, a stratégia végső kialakulását bárki megjegyzéseivel, javaslataival segítheti a széles körű társadalmi támogatás érdekében.
A projekt felöleli a természetvédelem, vízgazdálkodás, mezőgazdaság, erdőgazdaság, energetika, közlekedés, település, környezet-egészségügy, turizmus, katasztrófavédelem, biztosítási rendszerek, közgazdasági és jogi szabályozás és tudatformálás területeit.