A bankok is megsínylették

Magyarországi bankok osztályzati kilátását rontotta csütörtökön a Fitch Ratings, a szuverén magyar adósi besorolás kilátásának előző napi rontásával összefüggésben.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legnagyobb európai hitelminősítő londoni bejelentése szerint a Kereskedelmi és Hitelbank Rt. (K&H Bank), valamint a Central European International Bank (CIB) egyaránt "A plusz" adóskockázati besorolásának kilátása az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra romlik. A cég egyben megerősítette a két bank osztályzatait. A Fitch megjegyzi, hogy ha a jelenleg "BBB plusz" szintű magyar szuverén adósbesorolás romlana, az az "A plusz" besorolási országplafon visszaminősítését is eredményezheti.

A külön országplafon-besorolási rendszer az egyes országok szuverén és kereskedelmi adóskockázati besorolásai közötti, korábban elválaszthatatlan kapcsolat lazítását célozza. A gyakorlatot a Fitch kezdte, amikor néhány éve bevezetett osztályzati módszerével lehetővé tette, hogy a kelet-európai országokban működő, külföldi stratégiai tulajdonban lévő kereskedelmi adósságkibocsátók működési országuk szuverén adósosztályzatánál magasabb besorolást kaphassanak, tükrözve, hogy esetleg jobb feltételekkel férnek hozzá tőkepiaci finanszírozáshoz, mint az az ország, amelyben működnek. 

CIB és K&H

Ha a Magyarországra érvényes "A plusz" besorolási országplafon romlik, az automatikusan az országban működő, e szintre besorolt kereskedelmi adósságkibocsátók visszaminősítését is eredményezné. A Fitch Ratings csütörtöki londoni közleménye szerint a cég megerősítette a CIB "C", valamint a K&H "D" szintű egyéni, valamint egyaránt "F1" szintű rövid távú és 1-es - vagyis  legjobb - támogatási osztályzatait. A hitelminősítő megjegyzi, hogy a két bank osztályzata tükrözi a többségi részvényes anyaintézmények - a K&H esetében a KBC Bank, a CIB esetében a Banca Intesa - "rendkívül erős támogatási potenciálját" szükség esetén. Mindkét többségi tulajdonos bank kockázati besorolása magasan elsőrendű "AA mínusz" a Fitch listáján.

A hitelminősítő hasonló indokkal megerősítette csütörtökön az MKB Bank, az Inter-Európa Bank, az Erste Bank Hungary és a Budapest Bank szintén egyaránt 1-es, valamint a Raiffeisen Bank 2-es szintű támogatási osztályzatait, és az OTP bank szintén 2-es támogatási besorolását; ez utóbbi az indoklás szerint a magyar állam részéről várható magas támogatási készséget tükrözi. A Fitch előző nap rontotta az addigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra a magyar szuverén adósosztályzat kilátását, azzal az indokkal, hogy a legutóbbi magyarországi fejlemények hatására megnőtt a kockázata az igen szükséges reformprogram felhígulásának.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo