A háromgyermekes anyák kortól függetlenül október 1-től jogosultak a kedvezményre, azonban az egyszerűbb összehasonlítás érdekében a 2026-os költségvetésre gyakorolt hatásukkal számolunk. A 250 ezer jogosult részére mintegy 290 milliárd forint SZJA bevételről mond le az állam, miközben a fogyasztásnövekedésből várhatóan 30 milliárd forint áfabevétel fog jelentkezni. Ez, kiegészülve a megduplázódó családi adókedvezménnyel (3 gyermek esetén 100 ezer forintról 200 ezer forintra nő), 130 ezer háztarással számolva éves szinten további 150 milliárd forintot jelent. Összegezve a háromgyermekesek részére nyújtott támogatások 410 milliárd forintot tesznek ki 2026-ban. A teljes csomag (kettő – és háromgyermekesek együtt) összesen 655 milliárd forintot jelent jövőre.
Három – és kétgyermekes anyák SZJA adómentességének és az adójóváírás megduplázásának hatása a költségvetésre a fogyasztás emelkedését is figyelembe véve (nettó hatás, milliárd Ft), 2025-2029
Forrás: GKI számítás. A 2024-es keresetek alapján.
A program gyakorlati és szociális kérdéseinek tisztázatlansága (a gyermeket megszülő vagy nevelő édesanyák kapják a támogatást, a gyermeküket rajtuk kívülálló okok miatt egyedül nevelő édesapák kihagyása) mellett súlyos terhet ró az egyébként is nehéz helyzetben lévő költségvetésre. A 2025-ös költségvetést 3,7 százalékos hiánycéllal tervezte a magyar kormány, amit árnyal, hogy az utóbbi évek rendre alábecsült értékével szemben az EU 4,6 százalékos hiányt prognosztizál a középtávú konvergenciajelentésben. A 2026-os választási évben már 3,6 százalékos hiánnyal tervez a kormány. Ez azt jelenti, hogy a kiadások csökkentését és/vagy a bevételek növelését kellene a kormánynak valamilyen módon megvalósítania. A most bejelentett intézkedéscsomag ezzel a céllal szembe megy. Nem véletlen, hogy az Európai Unió 2026-ra 4,1 százalékos költségvetési hiányt jelez előre. Nominális értelemben a 655 milliárdos adócsökkentési program az 2026-os költségvetési hiányt is mintegy kb. 15 százalékkal fogja megemelni.