"A szolgáltatásoknál 0,9 százalékos havi drágulást mértek, ami meghaladta a várakozásunkat erre a kategóriára. A hírközlésben megfeleződött a havi drágulás mértéke (0,6 százalék), a fel nem sorolt szolgáltatások esetében is érdemben mérséklődött, azonban továbbra is magas, 2,4 százalékos volt a drágulás áprilishoz képest" – írta a friss inflációs adatokra ragálva Balog-Béki Márta az MNB Bank szenior elemzője.
Az inflációs részadatokat éves szinten vizsgálva a kosáron belül 30 százalékos súlyt kitevő élelmiszerárak májusban is változatlanul 1 százalékkal nőttek, ami részben bázishatások, részben pedig az egyre szélesebb körű árcsökkentések eredménye. Az infláción belül 8 százalékos súllyal szereplő szeszesitalok és dohányáruk 3,5 százalékkal, a 4 százalékos súllyal szereplő ruházkodási cikkek árai 4,7 százalékkal nőttek, míg a 8 százalékos súlyt képviselő tartós fogyasztási cikkek árai 1,7 százalékkal csökkentek.
Az 5 százalékos súllyal szereplő háztartási energiaár 2,4 százalékkal csökkent, a 19 százalékos súlyt képviselő egyéb cikkek (gyógyszer, testápolás, kulturális cikkek, lakásfelszerelés) és üzemanyagok összevont árkategória 5,1 százalékkal emelkedett, ezen belül az üzemanyagárak 9,2 százalékkal drágultak. A 26 százalékos súllyal a második legnagyobb kategóriát jelentő szolgáltatások áremelkedése 9,5 százalékot tett ki ismét májusban, ami még mindig magasnak számít.