A boltellátottságot térképen bemutatva szembetűnő a főváros és környéke, illetve a Balaton környéki járások előnye. Ezeken felül főleg a megyeszékhelyeken jellemzőek a magasabb pontszámok, a vásárlási lehetőségek elérhetősége tehát sokkal inkább a városok méretétől, semmint az elhelyezkedésétől függ. (6. térkép)
Munkaerőpiac – Budapest kiszorult az első háromból, Budakeszi, Dunakeszi és Pilisvörösvár az élen
Ennek a mutatónak az összeállításakor az egy főre jutó nettó jövedelmet és az álláskeresők lakosságarányos számát vették figyelembe a szakértők. Előbbi 70, utóbbi 30 százalékos súllyal szerepel az összesítésben.
A tíz legmagasabb pontszámmal rendelkező járás összességében ugyanaz maradt, mint 2021-ben, átrendeződés azonban végbement. Tavalyhoz képest jelentős változás, hogy Budapest az elsőről a hatodik helyre esett vissza. Az idei első Budakeszi és környéke, amelyet a Dunakeszi és a Pilisvörösvári járás követ a második és a harmadik helyen. A fővárost megelőzte még Érd és környéke, valamint a Győri járás. Az első tízben szerepel még a Szentendrei, a Gödöllői, a Csornai és a Vecsési járás. A munkaerőpiaci mutatót tekintve továbbra is Budapest és környéke dominanciája jellemző, kivételt a Győri és a Csornai járások jelentenek. (7. táblázat)
A munkaerőpiaci helyzet Magyarország északnyugati részén és Budapesten, valamint annak környékén a legkedvezőbb a figyelembe vett mutatók szerint. Jellemzően magas pontszámot értek el ezen kívül a megyeszékhelyek is. Az ország keleti, délnyugati és délkeleti része azonban a nagyobb városok és környékeik kivételével gyengébben teljesített a munkaerőpiaci feltételek szempontjából. (7. térkép)