A kulturális ellátottságot tekintve az ország északi és nyugati területein találhatók a legkiemelkedőbb járások, Budapesttel és környékével az élen. Délkelet-Magyarországon ezzel szemben pár nagyobb várost és környékét leszámítva gyengébben szerepeltek a járások. (4. térkép)
Bűnözés – A Pilisvörösvári járás került az élre, Budapesten enyhe javulás tapasztalható
A bűnözés esetében az adott területen lakosságarányosan elkövetett kiemelt bűncselekményeket vették alapul az elemzők a rangsor összeállításánál.
A lista élén szereplő Pilisvörösvári járás tavaly még a harmadik volt, a második helyen lévő Mórahalom és környéke pedig nem is szerepelt az első tízben. A 2021-es összesítésben még első Móri járás a 10. helyre csúszott vissza. A tíz legbiztonságosabb területet tekintve történtek kisebb változások, bekerült például a Bólyi, a Kisbéri és a Hajdúszoboszlói járás. (5. táblázat) Budapest tavaly még az egyik legrosszabb, utolsóelőtti helyen szerepelt, idén azonban már több járást megelőzve a 162.
A legbiztonságosabbnak tekinthető járások többsége az ország délkeleti és nyugati részén található, a legalacsonyabb pontszámmal pedig az északkelet-magyarországi területek rendelkeznek. (5. térkép)
Vásárlási lehetőségek – Jelentős a főváros és környéke, valamint a Balaton és környéke előnye
A vásárlási lehetőségek fontos tényezőt jelentenek az élhetőségben. Ezt a mutatót az egységnyi területre jutó boltok száma alapján határozták meg az elemzők. Budapest továbbra is toronymagasan vezet. A második helyet elérő Dunakeszi járás pontszáma kevesebb, mint az ötöde a fővárosénak, a tizedik helyen lévő Pécsi járásé pedig kevesebb, mint a tizede. Az üzletek számában nem történt nagy változás a 2021-es összesítés óta, így a sorrend is változatlan maradt. (6. táblázat) A vásárlási lehetőségeket tekintve nagyobb városok és környékeik jobban teljesítenek, a kisebb települések alacsonyabb pontszámokat érnek el.