A Covid nyertesei milliárdokkal gazdagodnak

Minden válságra jellemző, hogy a társadalmak megosztottsága nő. Az eseményeknek lesznek nyertesei és vesztesei.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világban soha nem látott tempóban terjed a koronavírus. Az elmúlt napokban több mint 1 millió új fertőzöttről szólnak a számok 24 óránként. Olyan történelmi magasságokat ér el a megbetegedési arány, amely nem volt jellemző a járvány korábbi hullámaiban. Ennek következtében az emberek kormányokba vetett bizalma világszerte csökken, ami a befektetőkre is hatással van, hiszen a stabilitás és a kiszámíthatóság alapvető szempont pénzügyi döntéseikben. Jelen pillanatban számukra a legnagyobb kockázat ezért a politikai instabilitás. A befektetők arra számítanak, hogy az infláció csökkenni, az ellátási láncok helyzete javulni fog, ami bizakodásra ad okot, ugyanakkor az emberek türelme a Covid miatt egyre fogy, ami egyes országokban, térségekben politikai robbanáshoz vezethet. Nem véletlen tehát, hogy a pénzemberek figyelme a „kormányok feletti” multikat erősíti, különösen azokat, amelyek amúgyis nyertesei a járványnak.

A gyógyszeriparban a Pfizer dönt bevétel és nyereség rekordot, a szállítmányozásban a konténereket tengerhajókkal fuvarozó Maersk.

Beszédes számok:

A Pfizer EBITDA-ja, adózás előtti eredménye a 2021. szeptember 30-ig végződő tizenkét hónapban 22,163 milliárd dollár volt, ami 200,92%-os növekedést jelent az előző évhez képest.

Fantasztikus számok. Fotó: JOEL SAGET/AFP

A Maersk rekordot ért el 2021 harmadik negyedévében. A bevétel 68 százalékkal nőtt. Egyetlen negyedévben 16,6 milliárd dollárra, az EBIT majdnem ötszörösére, 5,9 milliárd dollárra, az EBITDA pedig háromszorosára, 6,9 milliárd dollárra emelkedett. A befektetett tőke megtérülése (ROIC) 34,5 százalékra nőtt az elmúlt 12 hónapban. A Maersk éves EBITDA-ja várhatóan 18 milliárd dollár lesz.

Egyes szakértők szerint a szállítmányozók mesterségesen tartják magasan áraikat.

Hogy érzékelhető legyen, milyen brutális összegekről van szó, a két multi éves EBITDA-ja, több lesz mint a magyar államadósság.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo