Csillag István kijelentette: a cél, hogy az ország a kínálat oldaláról ésszerűen kihasználja a kínálkozó lehetőségeket, az eddigieknél jobban ösztönözze az érdeklődőket arra, hogy pénzüket a magyar gazdaságba fektessék be.
Hogy miért van szükség ilyen csomagtervre, azt a miniszter azzal indokolta, hogy az utóbbi 3 évben lényegesen romlott Magyarország versenyképessége, visszaestek az üzleti beruházások, jóllehet azok képezik a növekedés és a gazdasági átalakulás alapját. Egyúttal jelzik a vállalkozói bizalom alakulását, márpedig az üzleti célú tőkekihelyezések aránya napjainkban a nulla körül mozog. Mellesleg a befektetők 57-60 %-a külföldről érkezett, így alapvető érdekünk, hogy ne forduljanak el tőlünk, újabbakat csalogassunk ide, az itt lévőket pedig tereljük abba az irányba, hogy visszaforgassák a megtermelt hasznot.
Ennek megfelelően a "Smart Hungary" 3 pontot tartalmaz.
Olyan befektetési adókedvezmény-rendszer, amely a közelgő uniós belépés miatt összhangban van az EU-követelményekkel. Röviden szólva fejlesztési adókedvezményeket kívánnak nyújtani, mértékük arányban lesz a beinvesztált összeg nagyságával, illetve a beruházás időbeni lejáratával. (A statisztikai átlagot tekintve az évi befektetések 20 %-át teszik ki az adókedvezmények.)
Költségvetési támogatások. Ez esetben nem a be nem fizetett adókkal ösztönöznének, hanem meghatározott célokra adnának központi eszközöket. Pl. a képzéshez, hiszen főként Nyugat-Magyarországon fogyóban a szakképzett munkaerő. Vagyis ha az érintett cégek az oktatás támogatásán keresztül közreműködnek az adott körzet foglalkoztatásának jelentős bővítésében, akkor jogosultak ilyen szubvencióra.
A másik elképzelés az, hogy az állam ipari telephelyeket vesz, és azokat kedvezményesen bérbe adja olyan cégeknek, amelyek nem akarnak ilyen célokra nagy összegeket lekötni.
A két feladatra évi 20-30 milliárd forintot terveznek fordítani.
A hatósági eljárások egyszerűsítése a befektetések engedélyezése során, a bürokrácia leépítése.
Csillag István rámutatott, hogy a program elfogadása két következménnyel jár majd:
A térség államai közül utolsóként immár Magyarország is eleget tesz a beruhások támogatásával kapcsolatos uniós előírásoknak.
Az elképzelés az, hogy 2003-ban a befektetések aránya érje el a GDP legalább 10 százalékát, mivel meg kell állítani a mostani negatív folyamatot, hiszen ez az arány a jövőbe vetett hitet is tükrözi.
Egyébként előreláthatólag augusztus végéig hasonló csomag készül a kis- és középvállalkozások fejlesztésére, valamint később a sztrádaépítéssel összefüggő infrastrukturális fejlesztések előmozdítására is.
“Okos Magyarország” – Csillag István
A Medgyessy-kormány alapvető feladatának tekinti az üzleti beruházások fellendítését, ezért "Okos Magyarország, azaz Smart Hungary" címmel az ősszel csomagot terjeszt a Parlament elé. Ezt a gazdasági és közlekedési miniszter közölte a témával kapcsolatban összehívott sajtóértekezletén.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.