A múlt héten a parlamentnek benyújtott adójavaslat szerint a kormány kezdeményezi, hogy jövő évtől két tucat - most adómentes - természetbeni juttatás legyen adóköteles fele részben. E juttatások között nemcsak az üdülési csekk, az internethasználat, a helyi utazási bérlet, étkezési utalvány szerepel, hanem a kabinet ide sorolná egyebek mellett az egészség-, és önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulást, valamint a magán-nyugdíjpénztári tagdíj-kiegészítést. Megadóztatná a kabinet az iskolakezdési támogatást, a ruházati költségtérítést, de a közjogi méltóságok és egyes miniszterek által nyújtott vendéglátást, ajándékot is.
A részben adókötelessé váló juttatások esetében az adómentes rész a juttatás 50 százaléka. A családi pótlék 2009. szeptember 1-től, az anyasági támogatás a 2010. április 1-je után született gyermekekre vonatkozóan lenne "adóterhet nem viselő járandóság", amely azonban növelné az adóalapot. 2010-től ebbe a kategóriába tartozna a lakásépítési kedvezmény és a fiatalok otthonteremtési támogatása, a lakáscélú munkáltatói támogatás, a szépkorúak jubileumi juttatása, a közhasznú alapítványok juttatása oktatásra, kultúrára, valamint a katonai, rendőri oktatási intézmények hallgatóinak illetménye, juttatása.
Szocpol két év múlva
A fiatalok otthonteremtési támogatásának, a szocpolnak az összegét 2 év türelmi idő eltelte után - tehát először 2012-ben - 5 évre elosztva kellene az adóalap megállapításakor figyelembe venni. 2010-től a családi kedvezmény kivételével megszűnnek az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmények. A javaslat szerint kikerülne az adómentes körből, és teljes egészében adóköteles lenne a napidíj, a falusi vendéglátás jövedelme, egyes állami kitüntetésekhez kapcsolódó pénzjutalom, illetve a pedagógusok, közüzemi dolgozók szakkönyvvásárlási költségtérítése, valamint a katonák, rendőrök lakhatási költségtérítése is. Ide tartozna az üzemanyag-megtakarítás is, most ugyanis adómentesen fizethető ki az elszámolási norma és a tényleges költség közötti különbözet.
A kormányzati tervek szerint mintegy nyolcvan juttatás adómentes marad. Például a gázár- és távhő támogatás, a rendszeres szociális segély, a munkaruházat, a lakás-előtakarékosság állami támogatása, a kártérítés, a szociális ellátás, az otthonteremtési támogatás. Az indoklás szerint az adókedvezmények és adómentes jövedelmek rendszerének átalakítása az előző években megkezdett egyszerűsítő és az adóbázis szélesítésére vonatkozó lépések része.