Az élelmiszerek drágulása 0,23%-kal, a szolgáltatásoké 0,11%-kal, az egyéb cikkek, üzemanyagoké 0,06%-kal, a szeszes italok, dohányáruké 0,05%-kal, a ruházkodási cikkeké 0,04%-kal emelte, míg a tartós fogyasztási cikkek körében bekövetkezett árcsökkenés 0,02%-kal mérsékelte az előző hónaphoz viszonyított áremelkedést.
Ez év májusban az áremelkedés teljes mértékben piaci indíttatású volt.
1 hónap alatt, 2002. áprilishoz viszonyítva az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai összességükben nem változtak. Az idényáras élelmiszerek 8,2%-os (meghatározóan az e hónapban magas árral belépő újburgonya, földieper, cseresznye hatására), a kenyér 2,1%-os, a péksütemények és az étolaj 1,3%-os, a cukrászáru, fagylalt, 1,2%-os, az éttermi étkezés 1,0%-os drágulása mellett, csökkent a sertészsiradék (3,8%), a sertéshús (3,6%), a tojás (3,2%), a baromfihús (1,5%) ára.
2002. májusban a ruházkodási termékek árai – az infláció csökkenésével arányosan kisebb mértékben növekedtek, mint egy évvel korábban, de hasonlóan az előző évi tendenciához, az átlagos áremelkedésnél jobban – 0,7 százalékkal emelkedtek. A szeszes italok, dohányáruk főcsoportban az átlagosnál nagyobb volt az áremelkedés. Az egyéb cikkek, üzemanyagok és a szolgáltatások az átlagosnál kisebb mértékben drágultak. Az előző hónaphoz viszonyítva a járműüzemanyagok és a háztartási energia körében az árak összességükben nem változtak. A tartós fogyasztási cikkek körében folytatódott az árcsökkenés 2002. áprilishoz képest.
Az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, valamint a friss hazai és déligyümölcs) nélkül számítva egy hónap alatt a fogyasztói árak 0,2%-kal emelkedtek.
12 hónap alatt, 2001. májushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagot meghaladóan emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az idényáras élelmiszerek 25, az étolaj 19, a sertészsiradék 13, a munkahelyi étkezés és a cukrászáru, fagylalt 12, az éttermi étkezés 11, a tej és a szalonna 10%-kal drágult. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt a sertéshús (16%), a liszt (13%), a tojás (8%) és a baromfihús (5%) ára.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 2%-kal kevesebbet kellett fizetni, mint 2001. májusban. Az egyéb cikkek, üzemanyagok és a ruházkodási cikkek12 hónap alatt az átlagosnál kisebb mértékben drágultak. A szolgáltatások átlag feletti áremelkedésén belül kiemelkedett a testápolási szolgáltatás 14, a lakbér 13, a járműjavítás, –karbantartás, a mozi, a tv-előfizetés és a szemétszállítás 11%-os drágulása. A háztartási energia és a szeszes italok, dohányáruk árnövekedése szintén magasabb volt az átlagosnál.
2002. májusban a szezonálisan kiigazított „alapdrágulás” (maginfláció) az előző hónaphoz 0,5%, 2001. májushoz viszonyítva 6,0% volt.
2002. májusban a nyugdíjas fogyasztóiár-index az előző hónaphoz 100,6% volt, előző év májushoz pedig 106,2%.
6,1 százalékos fogyasztói áremelkedés
2002. májusban az egyhavi átlagos áremelkedés 0,5% volt, 2001. májushoz viszonyítva pedig 5,6%-kal növekedtek az árak. Idén az első öt hónapban átlagosan 6,1%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.