Az 1998-as változatlan árak alapján készített számítások szerint 2002. II. negyedévében, az előző év azonos időszakához viszonyítva a mezőgazdaság bruttó hozzáadott értéke 4,2 százalékkal, az iparé 0,9 százalékkal csökkent, az építőiparé 16,9 százalékkal nőtt. Az iparon belül a feldolgozóipar teljesítménye 0,6 százalékkal csökkent. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a mezőgazdaság teljesítménye 0,8 százalékkal, az iparé 0,5 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, az építőiparé pedig 4,7 százalékkal bővült.
A szolgáltatások ágazatainak bruttó hozzáadott értéke az előző év azonos negyedévéhez képest 4 százalékkal bővült a második negyedévben, így a korábbi negyedévekhez hasonlóan meghatározó szerepük volt a GDP növekedésében. Az első félévben 4,3 százalékos volt a teljesítménynövekedés. A szezonálisan kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva a szolgáltatások ágazatainak bruttó hozzáadott értéke 1,5 százalékos volumennövekedést mutat.
A szolgáltatásokon belül a kereskedelem és javítás nemzetgazdasági ág teljesítménye az előző év azonos időszakához viszonyítva 6,5 százalékkal bővült, míg a szálláshely-szolgáltatásé 1,7 százalékkal visszaesett. Az előző negyedévhez képest a kereskedelem, javítás és szálláshely-szolgáltatás nemzetgazdasági ágak hozzáadott értéke 1,5 százalékkal emelkedett a szezonálisan kiigazított adatok szerint.
A szállítás, posta és távközlés nemzetgazdasági ágban 2,6 százalékos bővülés, a pénzügyi szolgáltatások és ingatlanügyletek ágazataiban együttesen 3,8 százalékos volumennövekedés következett be 2001 II. negyedévéhez képest.
Az előző negyedévhez képest a szállítás, posta és távközlés nemzetgazdasági ágazat 0,7 százalékos, a pénzügyi szolgáltatások és ingatlanügyletek ágazat pedig 1,4 százalékos növekedést mutat a szezonálisan kiigazított adatok alapján.
A közigazgatás, oktatás és az egészségügyi szolgáltatások hozzáadott értéke 4,1 százalékkal emelkedett, az egyéb közösségi és személyi szolgáltatásoké pedig 4 százalékkal lett magasabb a második negyedévben, az előző év hasonló negyedévéhez képest. Az előző negyedévhez viszonyítva a közigazgatás, oktatás és az egészségügyi szolgáltatások teljesítménye 1,9 százalékkal, az egyéb közösségi és személyi szolgáltatásoké 2,9 százalékkal bővült a szezonálisan kiigazított adatok szerint.
2002. II. negyedévében folytatódott a háztartások fogyasztási kiadásának dinamikus növekedése, az előző év azonos időszakához viszonyítva 8,7 százalékkal emelkedett, a szezonálisan kiigazított adatok szerint továbbra is gyorsuló ütemben, 2,5 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest.
A kormányzattól és a háztartásokat segítő nonprofit intézményektől származó természetbeni társadalmi juttatások az előző év azonos időszakához viszonyítva 4,3 százalékkal növekedtek, míg az előző negyedévhez képest (a szezonálisan kiigazított adatok alapján) növekedésük 1,5 százalék volt.
E két tényező hatására a háztartások végső fogyasztása 7,8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, míg 2,3 százalékkal az előző negyedévhez képest a szezonális kiigazított adatok alapján.
A közösségi fogyasztás az I. negyedéves növekedésnél kisebb mértékben, 3,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, a szezonálisan kiigazított adatok szerint 1,0 százalékkal emelkedett az előző negyedévhez képest.
A végső fogyasztás mindezek következtében 7,3 százalékos növekedést mutatott az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a növekedés 2,1 százalék az előző negyedévhez képest.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás a II. negyedévben 5,1 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva, a szezonálisan kiigazított adatok alapján a növekedés 1,0 százalékot tett ki az előző negyedévhez képest.
A bruttó felhalmozás – elsősorban a készletek alakulásában az elmúlt háromnegyedévben megfigyelhető tendencia folytatódása miatt – 6,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva, míg a szezonálisan kiigazított adatok alapján az előző negyedévhez képest 6,4 százalékkal nőtt.
A belföldi felhasználás a fogyasztás magas ütemű növekedése és a felhalmozás ütemének csökkenése következtében 3,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan kiigazított adatok alapján a növekedés 3,4 százalék volt az előző negyedévhez képest.
Az áruk és szolgáltatások külkereskedelmi exportja az I. negyedévi ütemnél kissé gyorsabb ütemben, 7,6 százalékkal, míg az import hasonló ütemben, 7,7 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan kiigazított adatok alapján az export 1,7 , az import pedig 5,3 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest.
3 százalékos GDP az első félévben
Magyarország bruttó hazai terméke az előző év azonos időszakához viszonyítva 2002. II. negyedévében 3,1 százalékkal, az első félévet tekintve pedig 3 százalékkal nőtt. A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2002 II. negyedévében a növekedés 0,8 százalék az előző negyedévhez képest.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.