társfinanszírozással együtt, forintban, folyó áron kifejezett támogatás összege több mint 8 ezer milliárd forintot tesz ki. Ez évente átlagosan háromszor akkora összeg, mint Magyarország EU-tagságának első éveiben. A támogatásokból 26 milliárd euró a fejlesztést, a területi-szociális felzárkózást az agrár- és vidékfejlesztést szolgálja.
Az EU kohéziós és strukturális alapjaiból hét év alatt összesen 22,6 milliárd euró támogatást lehet majd lehívni. Az egy főre jutó kohéziós támogatás évente 319 eurót tesz majd ki. Ezzel a fejlesztési forráshoz jutó tagországok rangsorában Magyarország Csehország mögött a második helyen áll. A kohéziós, illetve strukturális támogatásokat egészítik ki a vidékfejlesztési támogatások több mint 3 milliárd euró értékben.
A fejlesztési források több mint 80 százalékának felhasználási céljait és kereteit az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) határozza meg. A program legátfogóbb célja a foglalkoztatottság bővülése, továbbá a gazdaság gyors, fenntartható növekedése úgy, hogy a területi-szociális különbségek mérséklődjenek. A terv a forrásokat 8 ágazati és 7 regionális operatív program keretében osztja el. A legtöbb pénzt a közlekedés, valamint a környezet és energia operatív programok kapják, hét év alatt összesen 1.712 milliárd, illetve 1.054 milliárd forintot. A társadalmi megújulásra 933 milliárd forint, a gazdaságfejlesztésre 674 milliárd, a társadalmi infrastruktúrára 539 milliárd, az elektronikus közigazgatásra 99 milliárd, az államreformra pedig 41 milliárd forint jut. A regionális programok közül a legtöbb támogatásra, összesen 430 milliárd forintra a Közép-magyarországi régió számíthat. A legkevesebb pénz a Nyugat-dunántúli régiót illeti meg. A Közép-dunántúli régió 140 milliárd forintot, a Dél-dunántúli 195 milliárd, a Dél-alföldi 207 milliárd, az Észak-alföldi 270 milliárd, az Észak-magyarországi 250 milliárd forintban részesül.
Az ÚMFT végrehajtásának felügyeletére a kormány eseti, paritásos parlamenti bizottság megalakítását kezdeményezi. Az EU-támogatásokból mintegy 1.300 milliárd forint elosztását határozza meg az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program, amelynek célja az agrárium, a vidéki környezet és a vidéki térségek fejlesztése.
A program az elkövetkező hét év fejlesztési forrásait "intézkedéscsoportok" szerint osztaná szét. A mezőgazdaság, az élelmiszer-feldolgozás és erdészeti ágazat versenyképességének javítása kap 649 milliárd forint támogatást, a környezet és a vidék minőségének javítására pedig 414 milliárd forint jut. A harmadik intézkedéscsomag 159 milliárd forintos támogatási összeggel a diverzifikáció ösztönzése, azaz az életminőség javítása a vidéki területeken, a vidéki gazdaság fejlesztése. Negyedikként szerepel 71 milliárd forinttal az úgynevezett Leader program, ami a helyi közösségek építését segíti elő. Mindkét program elfogadását széles körű társadalmi vita előzte meg, amely jelenleg is tart - áll az összefoglalóban.