A CB Richard Ellis elemzésében a legfontosabb megállapítás, hogy a Közép-Kelet-Európa elsődleges irodapiacain - azaz Budapesten, Moszkvában, Pozsonyban, Prágában, Szófiában és Varsóban - a kihasználatlansági ráta jelentős csökkenése volt tapasztalható. 2005 harmadik negyedévének végén az összesített kihasználatlansági ráta 8,34 százalékra csökkent, ami 110 bázispontos, azaz 1,1 százalékpontos visszaesést jelent az előző negyedévhez képest és 282 bázispontos (2,82 százalékpontos) esést az egy évvel korábbi rátához képest.
Csupán 135 ezer négyzetméternyi új irodaterület került átadásra az elsődleges közép-kelet-európai piacokon 2005. harmadik negyedéve során, amivel a térség teljes irodaterülete egy év alatt 1 százalékkal, nagyjából 12,8 millió négyzetméterre nőtt. 2005-ben nagyjából 800 ezer négyzetméternyi új iroda épült az elsődleges piacokon, és a CBRE várakozásai szerint további 500 ezer négyzetméternyi terület készül el év végéig. Jövőre hasonló mértékű bővülés várható a régióban, míg 2007-ben enyhe csökkenés következhet.
Töretlenül
2005. harmadik negyedévében körülbelül 520 ezer négyzetméter irodaterületet foglaltak el, ami 20 százalékos növekedést takar a tavalyi értékhez képest. Az év első három negyedévében nagyjából 1,5 millió négyzetméterre tehető az elfoglalt terület nagysága, szemben a 2004. évi 1,1 millió négyzetméterrel és a 2004. év harmadik negyedévi 260 ezer négyzetméterével.
A bérleti szerződések 2005-ben biztosan meghaladják a 2004-ben elfoglalt 1,8 millió négyzetmétert. A kínálat várhatóan jelentősen emelkedik majd az év utolsó negyedévében, amely az összesített kihasználatlansági rátát 9 százalék körülire tornássza fel. Mindazonáltal úgy tűnik, hogy a közép-kelet-európai irodapiac 2005 fennmaradó hónapjaiban és 2006-ban is tovább erősödik.
A CBRE prognózisa szerint 15-20 milliárd eurónyi (3750-5000 milliárd forintnyi) tőke keresi befektetését Közép-Kelet-Európában, 2005-ben a beruházások értéke várhatóan eléri az 5 milliárd eurót, azaz 1250 milliárd forintot.
A régió irodapiacának fejlődése - az erős gazdasági növekedésnek köszönhetően - töretlenül folytatódik minden érintett piacon Közép-Kelet-Európában. Habár a jobban kiépült közép-európai piacokon - azaz Budapesten, Prágában és Varsóban - az irodapiac bővülése lassulni látszik a modern irodaterületek fejlesztése a régió más (nagy)városaiban gyorsan halad.
Egyelőre csak a fővárosok
#page#
Közép-Kelet-Európában az irodafejlesztések elsősorban a fővárosokra koncentrálódtak, Lengyelországban, amely mind területét, mind lakosságának számát tekintve nagyobb, mint a legtöbb ország a régióban, a vidéki városokban is erős növekedésnek indult az irodafejlesztés. Amikor a cseh vagy a magyar főváros piaca érett szakaszába ér, lassan látható lesz, hogy megindul a vidéki városok irodapiacának fejlődése is, ahogyan egyre több vállalat a fővárosból vidékre terjeszkedik főleg az alacsony költségű back-office és szolgáltatás-centrikus tevékenységeikkel.
A CBRE jelentése az 500 ezer négyzetméteresnél nagyobb, fővárosi irodapiacokra koncentrál,: Bukarest, Pozsony, Moszkva, Prága, Szófia és Varsó piacaira, ahol összesen 12,8 millió négyzetméter modern irodaterület található. 2005. harmadik negyedéve során nagyjából 135 ezer négyzetméternyi irodaterület került átadásra a térségben, ami 49 százalékos csökkenést takar az egy évvel korábbi átadásokhoz képest, habár az új kínálat 2005. év első háromnegyedévében a tavalyinál 14 százalékkal több, mintegy 788 ezer négyzetméterre tehető.
A fele Moszkvában
A hátralévő negyedik negyedévben a CBRE több, mint 500 ezer négyzetméternyi friss irodaterületet prognosztizál, és így 2005-ben majdnem 1,4 millió négyzetméternyi új iroda kerülhet átadásra, amely terület több, mint fele Moszkvában készül el.
2006. nagyjából a 2005. évhez hasonlítható az új fejlesztések mennyiségének tekintetében, habár az már most látható, hogy 2007-ben ez a mennyiség kisebb lesz, mint a korábbi években. A CBRE erőteljes növekedést vár a feltörekvő piacokon, Bukarestben, Pozsonyban és Szófiában - míg a fejlettebb piacokon kiegyenlítettebb jövő várható.