A magazinba itt lapozhat bele. Ha felkeltettük érdeklődését, itt előfizethet.
A tartalomból:
Infógrafika: LUFIszindróma
2014-ben kilencnaponta előfordult, hogy egy startupot egymilliárd dollárnál magasabbra értékeltek. Ezek az úgynevezett unikornis cégek, amelyek most szárnyalnak, de elemzők szerint lehet, hogy hamarosan elbuknak. Vajon újabb tech-lufit fújnak a Szilícium-völgyben?
Szenvedélybiznisz: Ők tanítanak
Etikett-coach, táncoktató, nyelvtanár. Mi bennük a közös? Az, hogy rájöttek: amit szenvedélyesen szeretnek, abból meg lehet élni, ha profin művelik.
Társadalmi vállalkozás: A szív nem elég
Szokás mondani, hogy egy üzlet nem jótékonysági intézmény. Nos, az adománybolt igen. Újrafelhasználás, munkahelyteremtés és társadalmi szolidaritás, ámde üzleti alapon – ezzel foglalkozik a Cseriti.
Vigyázat! Csökken az előnyünk
Németország hagyományosan a legfontosabb exportpartnerünk és az első számú befektető Magyarországon: a közvetlen külföldi tőke közel negyede jön innen. Ráadásul a német hátterű cégek nagyon jelentős szerepet töltenek be a hazai foglalkoztatottságban: 250 ezren dolgoznak német társaságoknál. Csakhogy 2006 és 2013 között a magyarországi befektetések volumene alig változott, míg Lengyelországban 10 milliárd euróval nőtt a német tőkebefektetések állománya, és Csehországra is jutott 7 milliárdnyi állománybővülés. Vajon miért vagyunk hátrányban?
Kell egy projekt, és kell egy csapat
Röviden így összegezhető a szaktárca, a pályázatíró, és az innovációs szolgáltató véleménye. Aki nem fejleszt, aki nem akarja megnyerni a vásárló kegyeit, az előbb vagy utóbb, nem lesz versenyképes. A különböző hazai díjak itthoni vagy nemzetközi elismeréséről azonban már kissé eltérnek a vélemények!
Mit tegyünk, hogy pénzünknél legyünk?
A vállalkozások gondjai között élen áll a késve fizetés, vagy a leírási veszteségként elkönyvelt, elmaradt számlakiegyenlítés. Emiatt beruházások hiúsulnak meg, vagy dolgozók veszítik el a munkahelyüket emiatt. Íme, néhány praktika, amelyekkel elkerülhető, hogy a csőd szélére sodródjunk egy-egy fizetési gondokkal küzdő vevő miatt.
Két nap múlva pénz
Többet költ a kártyás vásárló, sőt olykor akkor is vásárol, ha nem tervezte. Ennek ellenére még mindig sok az olyan kis bolt, ahol csak készpénzt fogadnak el. Pedig az sincs ingyen! Összegyűjtöttük a kártyaelfogadáshoz szükséges praktikus tudnivalókat.
Túlhaladtuk a túlórát
Hiába szól úgy az alapképlet, hogy aki dolgozik, az értéket termel a társadalomnak, aki pihen, az pedig csak fogyasztja a megtermelt javakat, mégsem biztos, hogy az egy emberre jutó termelés növelése lenne kívánatos. A túlterhelés úgy tűnik, hosszabb távon kifejezetten növeli a társadalom terheit, vagyis ha kevesebbet dolgoznánk, az mindenkinek jó lenne.
Rendszergondolkodás játékosan
Valami nagy változás áramában élünk. Hogy ezt megérthessük és megláthassuk – és ha kell, ehhez igazítsuk életünket és munkánkat –,elengedhetetlen a rendszerszemlélet, a dinamikus rendszerek belső törvényszerűségének ismerete. Jó hír, hogy ez tanulható.
Könyvajánló: Kalózbecsület és társadalmi innováció
Lehet tanulni a kalózok, hackerek, gengszterek és más innovatív, ámde sokszor megkérdőjelezhető etikájú vállalkozók kreativitásából? Kyra Maya Phillips és Alexa Clay Misfit Economy című könyve ezt taglalja.