A magyarorszag.hu tudósításában a parlamentben felszólaló kormányfő szerint "olyan országot kell teremteni, ahol lehet és megéri fehéren dolgozni, ahol megéri befizetni a munkához társuló közterheket". A kormány ennek érdekében a következő hetekben saját hatáskörében folyamatosan dönt a száz lépés programjának egyes intézkedéseiről, valamint az Országgyűlés elé terjeszti az ennek megvalósításához szükséges törvénymódosítási javaslatokat. Ezek a javaslatok "érinteni fogják a foglalkoztatáspolitikát, az egészségügyi rendszert, a szakképzést, a nyugdíjrendszert, az adópolitikát, az önkormányzatok világát, lényegében a kormányzás majdnem minden fontos elemét" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
A 15 pont
1. Átalakul a munkanélküli ellátás rendszerét. Munkanélküli segély helyett álláskeresési támogatást és hatékony szolgáltatást biztosítunk a munkájukat elvesztőknek, hogy a lehető legrövidebb idő alatt találhassák meg új munkahelyüket.
A jelenleg 9 hónapig legfeljebb havi bruttó 44 ezer forintot jelentő munkanélküli járadék helyett bevezetésre kerülő álláskeresési támogatás. Az első három hónapban jobban fog igazodni a keresethez, felső határa a minimálbér 120%-ára emelkedik. A következő 6 hónapra járó ellátás összege egységesen a minimálbér 60%-ában kerül meghatározásra. A legnehezebb munkaerőpiaci helyzetben lévők számára az ellátás további 3 hónappal meghosszabbítható lesz. (50 éven felülieknél 6 hónappal, a nyugdíj előtt állóknál 5 évvel). Az álláskeresési támogatás folyósításának feltétele lesz az intenzív álláskeresés, a szoros együttműködés, amihez a munkaügyi szervezet a mainál szélesebb körű, kiterjedt szolgáltatást biztosít.
2. A kék munka lehetőségével megteremtik a magánszemélyeknél alkalmi munkát végzők - háztartási munka, gyermekfelügyelet, javítási-karbantarási munkák, kertgondozás - foglalkoztatási biztonságát.
A magánszemélyeknél, közhasznú szervezeteknél alkalmanként munkát végzők után kedvezményes közteherjeggyel, átalányban lehet leróni a járulékokat. Az ilyen tevékenységet végzőknek jelenlegi 120 nap helyett évente 200 napig lehet majd alkalmi munkavállalói, kék könyvvel dolgozniuk és ezzel több szolgálati időt, nyugdíjra, egészségügyi ellátásra való jogosultságot szerezhetnek. Az ilyen jellegű munkák legalizálását, sőt várhatóan bővülését szolgálja, hogy a magánszemély munkáltató a közteherjegy után adókedvezményre lesz jogosult.
3. A mezőgazdasági szezonálisan jelentkező idénymunkák esetében az alkalmi kék könyvvel való munkavállalás lehetőségét az eddigi havi 15-ről 60 napra emelik.
4. A fekete és szürke foglalkoztatás kifehérítése érdekében szigorítják a munkaügyi ellenőrzést, összehangoljuk a különböző ellenőrző hatóságok tevékenységét, létrehozzuk a társadalombiztosítás felügyeletét.
5. Speciális szabályokat hoznak az építőiparban és az idegenforgalomban, vendéglátásban végzett fekete és szürke munka kifehérítésére.
6. Megteremtik a lehetőségét a feketén foglalkoztató munkáltatók büntetőjogi számonkérésének.
7. A közbeszerzési pályázatokon csak olyan cégek indulhatnak, ahol rendezettek a munkaügyi kapcsolatok, így többek között nem volt fekete-szürke munka miatti bírságuk. Ugyanezt a szabályt alkalmazzuk az állami támogatások odaítélésénél is.
8. A munkavállalók biztonságának erősítése érdekében megteremtik annak a garanciáját, hogy a munkáltatók irreálisan magas teljesítménykövetelmények előírásával ne fizethessenek a minimálbérnél kisebb összeget a tisztességesen végzett munka után.
9. Módosulnak a munkaerő-kölcsönzés szabályait, hogy ne jelenthessen kiskaput a közterhek megfizetése alól.
10. Lebontják azokat a korlátokat, amelyek a munkaügyi-gyermeknevelési-szociális támogatásokban részesülőknél ma mesterségesen akadályozzák a legális munkavégzést: Lehetővé válik, hogy az álláskeresési támogatás első három hónapját követően, illetve a szociális segély mellett is lehetőség nyíljon alkalmi munkavállalásra, segítve ezzel a munkába történő visszatérést. A gyes folyósítása mellett a kismamák a jövőben nem csupán részmunkaidőben, hanem teljes munkaidőben is állást vállalhatnak.
11. Célzottabbá és a munkába való visszatérést hatékonyabban segítővé tessik a legnehezebb munkaerő-piaci helyzetben lévőknek munkalehetőséget biztosító közmunkákra, közhasznú és közcélú munkára rendelkezésre álló források felhasználását. Még az idén új közmunkaprogramot indítunk a szezonális foglalkoztatási gondok enyhítésére.
12. A szociális és a munkaügyi szolgáltatások együttműködésével aktív álláskeresésre ösztönözi azokat a szociális segélyből élő embereket, akik az elmúlt évtizedben kilátástalan, reménytelen helyzetükben lemondtak arról, hogy valaha munkát találhatnak.
13. Átalakul a felnőttképzés támogatási rendszerét. Csak azok az intézmények kaphatnak támogatást, amelyeknél bizonyított, hogy a képzésben résztvevők megfelelő arányban tudtak új képességeik birtokában munkát találni. A jövőben a szakképzés egész rendszerének jobban kell igazodnia a munkaerőpiac igényeihez.
14. Prémium évek programot indul a versenyszférában is. Azoknál a vállalatoknál, amelyek nagyobb struktúra váltást hajtanak végre, létszámukat bővítik, ha a nyugdíj előtt álló munkavállalók vállalják a részmunkaidős foglalkoztatást, s ezzel az alacsonyabb fizetést, a járulékaikat állami támogatásként kiegészítjük, hogy ez ne jelentsen hátrányt a nyugdíjuk megállapításakor.
15. Átalakítul a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásához nyújtott támogatások feltételeit, hogy e jelentős összeg valóban a rászorultak munkavállalását szolgálja, és ne adjon lehetőséget a súlyos visszaélésekre, a nehéz helyzetben élők kárán történő meggazdagodásra.