110 ezer fejenként a kamatkiadás

Az Országgyűlésnek beterjesztett 2007. évi költségvetési törvényjavaslat a központi költségvetés kiadási főösszegét 8.340 milliárd forintban, bevételi főösszegét 6.687 milliárd, a büdzsé hiányát 1.653 milliárd forintban határozza meg. Ez a hiány a GDP-hez mérten eredményszemléletben 6,8 százalékot, pénzforgalmi szemléletben 6,9 százalékot tesz ki.

A költségvetési törvényjavaslat rögzíti: a kormány a következő években olyan  éves költségvetési törvényjavaslatokat köteles a Parlamentnek beterjeszteni, amelyek összhangban vannak azzal a feltételezéssel, hogy a központi költségvetés maastrichti feltételeknek megfelelő elsődleges egyenlegmutatója 2008-ban 0,0 százalékot, 2009-ben 0,9 százalékot, 2010-ben 1,1 százalékot ér el a GDP viszonyítva.

A költségvetés általános indoklása szerint a legfőbb cél az, hogy a költségvetés megteremtse a tartós egyensúlyon alapuló növekedés feltételeit, és az életkörülmények folyamatosan közelítsenek az Európai Unió életszínvonalának átlagához.

Az általános indoklás szerint a felzárkózásnak tükröződnie kell a vállalkozások versenyképességében, a foglakoztatásban, az állam által nyújtott szolgáltatások színvonalában, emellett a reálbérek és reáljövedelmek színvonalában. "A tartós növekedés biztosításához olyan államháztartásra van szükség, amely a demográfiai folyamatokból eredő kihívásokhoz is képes alkalmazkodni az egyensúly felborulása nélkül" - olvasható az általános indoklásban.    

A központi költségvetés bevételi előirányzata jövőre - pénzforgalmi szemléletben - 6.687,461 milliárd forint, szemben az ez évre előirányzott 5.965,675 milliárd forinttal. Jövedelemadókból 2007-ben 1.742,271 milliárd forintot terveznek a büdzsében, ellentétben az idei 1.551,346 milliárd forinttal. A központi büdzséről szóló törvényjavaslat személyi jövedelemadóból 1.238,271 milliárd forintot tartalmaz, szemben a 2006. évi várható 1.095,446 milliárd forinttal. Ugyanakkor a társasági adóbevétel tervezete 504 milliárd forint, ami mintegy 50 milliárd forinttal magasabb az ez évre előirányzott  455,9 milliárd forintnál.

A jövő évre tervezett  8.340,436 milliárd forint kiadási főösszeg mintegy 844 milliárd forinttal haladja meg a 2006-ra prognosztizált 7.496,676 milliárd forintos kiadást. Az összes támogatási és működési célú központi kiadást   3.639,253 milliárd forintra állították be 2007-re, szemben az idénre tervezett  3.470,196 milliárd forinttal. A vállalkozások folyó támogatására összesen 586,069 milliárd forintot szán a kormányzat, idén ennek tervezett összege 549,874 milliárd forint.

A törvényjavaslat a kamatkiadásokat 1.100,032 milliárd forintra tervezi jövőre, míg az idén 822,366 milliárd forintra várják a teljesítést.

Részletek
A jövő évi költségvetési törvénytervezet szerint a kormány az államadósság kezelésére és a vasút fejlesztésére szánt kiadásokat növeli a legnagyobb mértékben. A kormány 2007-ben az idei előirányzatnál többet kíván költeni állami működési funkciókra és jóléti funkciókra, miközben egyes részterületeken spórolási szándék figyelhető meg, így például a védelemnél és az oktatásnál.

Az állami működési funkciók közül a törvénytervezet szerint 2007-ben az idei előirányzatnál a törvényhozó és végrehajtó szerveknek csaknem 34 milliárd forinttal több jut, a külügyekre 10 milliárddal lehet többet fordítani, ugyanakkor az alapkutatás kasszája 4,2 milliárddal szűkül, a védelemre fordítható összeg pedig közel 14 milliárd forinttal csökken.A nagyobb tételek közül a rend- és közbiztonságra fordítható összeg közel 8 milliárddal bővül, az igazságszolgáltatásé és a büntetés-végrehajtási ágazaté egyaránt 2-2 milliárddal.
A jóléti funkciók közül az oktatás egésze 9 milliárd forinttal kevesebbet költhet, ezen belül a középfokú oktatástól 20 milliárdot vontak el, a felsőfokú oktatás viszont 23 milliárddal gazdagodik, összesen csaknem 407 milliárd forinttal gazdálkodhat.
Az egészségügy költségvetése 9 milliárd forinttal nagyobb az idei előirányzatnál, összege közel 152 milliárd forint.
A társadalombiztosítási és jóléti szolgáltatásokra fordítható összeg közel 74 milliárd forinttal nő, ezen belül a nyugdíjkiadás csaknem 5 milliárddal a családi pótlék és a gyermekeknek járó szolgáltatások összege pedig 18 milliárddal emelkedik. Egyéb szociális támogatásokra 41 milliárd forinttal kíván többet költeni jövőre a kormány.
Lakásügyekre, települési és közösségi szolgáltatások támogatására összesen 228 milliárd forintot szán a költségvetés, ami 16 milliárddal több az idei előirányzatnál.
A gazdasági funkciók közül a közlekedési és távközlési tevékenységek kiadási összege emelkedik meredeken: a vasúti közlekedésre 153 milliárddal szán többet a kormány, távközlésre pedig 11 milliárddal fordítható több pénz.
Környezetvédelemre a tervezet szerint 35 milliárddal kisebb összeget lehet költeni 2007-ben.
Az államadósság-kezelés jövőre az ideinél 277 milliárd forinttal többet visz el.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo