Újabb fontos lépést tehet az EU

Az Európai Parlament Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottsága (ITRE) állásfoglalást tett közzé, amely mérföldkövet jelenthet az EU Gigabit Infrastruktúra-rendeletének jogalkotási folyamatában. Az új rendelet a 2014 óta hatályban lévő szabályozás több hiányosságát is feloldaná, egyszerűbbé és költséghatékonyabbá téve a hírközlő hálózatok tervezését és telepítését: sokkal jobb minőségű internethozzáférés állhat rendelkezésre, valamint hozzájárulhat az EU digitális stratégiájának megvalósításához, közvetetten pedig gazdasági növekedéséhez is. A tervezetről Romsics Viktor és Kelemen Kálmán, a DLA Piper Hungary szakértői készítettek összefoglalót.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Bizottság által kiadott rendelettervezet célja, hogy elősegítse a meglévő gigabites elektronikus hírközlő hálózatokhoz való hozzáférést, valamint az új hálózatok telepítését. A javaslat hatására 2030-ig az Európai Unió teljes területén hozzáférhetővé válhatnak a nagysebességű (1 Gbps) elektronikus hírközlő hálózatok (“VHCN”).

Az EU digitális évtized-programjával összhangban a rendelettervezet lerövidítené a hatóságok döntéshozatalára szánt időt, ezáltal felgyorsíthatja a gigabites kapacitású hálózatok telepítési folyamatát, csökkentheti a költségeket és az adminisztrációs terheket, valamint egyszerűsítheti az engedélyezési eljárásokat. A tervezet javaslatokat tartalmaz az információkhoz való hozzáférésre (privát és állami üzemeltetőktől, az általuk kezelt infrastruktúrával kapcsolatban), a fizikai infrastruktúraszabályozásra (például minden új építménynek rendelkeznie kell optikai kábelezéssel), és az engedélyeztetési díjak csökkentésére vonatkozóan is.

„A hatékonyabb hálózati tervezés és telepítés érdekében az üzemeltetőknél megjelenik a “minimuminformációs” követelmény, tehát a meglévő infrastruktúráról kötelezővé válik az adatszolgáltatás. A szektorbeli befektetések egyszerűbbé és vonzóbbá tétele érdekében a rendelettervezet hatálya kiterjed a már meglévő, és a jövőben építeni kívánt fizikai infrastruktúrára is” – mondta el Romsics Viktor, a DLA Piper Hungary Finanszírozási, Bankjogi és Projektfejlesztési csoportjának szenior ügyvédje.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo