A versenyképesség került előtérbe a fenntarthatósággal szemben?

Az Európai Unió fenntarthatósági (ESG) célkitűzései kiemelt prioritások voltak az utóbbi években. A fenntarthatóságot érintő szabályozások célja, hogy a vállalatok működésük során figyelembe vegyék a környezeti és társadalmi hatásokat, valamint az átlátható vállalatirányítást. A jelenlegi nemzetközi versenyképességi kihívásokra reagálva azonban az EU úgy döntött, hogy elhalasztja a fenntarthatósági szempontoknak való megfelelések határidejét. A fenntarthatóság továbbra is kiemelt prioritás maradt, versenyképességi szempontok miatt csak megnövelték az erre való felkészülési időt. A GKI elemzése.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A halasztások lehetőséget nyújtanak a magyarországi vállalatoknak, hogy alaposabban felkészüljenek a fenntarthatósági jelentéstételi és átvilágítási kötelezettségekre, ami nagyon jól jön a cégeknek, ugyanis számos magyar vállalat jelentősen le van maradva a teendőket illetően. Ez az időszak lehetőséget ad a szükséges belső folyamatok, adatgyűjtési rendszerek és jelentéstételi struktúrák megfelelő kialakítására. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a halasztások nem jelentik a kötelezettségek eltörlését.

A vállalatoknak továbbra is javasolt proaktívan készülniük a fenntarthatósági szempontok bevezetésére, fejlesztésére, illetve a jelentéstételre. Különösen azok vállalatok számára fontos ez, amelyek nemzetközi ellátási láncokban vesznek részt, mivel partnereik már most is elvárhatják a fenntarthatósági adatok rendelkezésre bocsátását. A nagy nemzetközi vállalatok egyre inkább megkövetelik a fenntarthatósági adatokat beszállítóiktól, így az érintett magyar cégeknek is el kell kezdeniük ESG-jelentések készítését. Emellett a tőkéhez jutás, illetve a kedvező finanszírozási kondíciók szempontjából is egyre inkább meghatározó az ESG jelentés. Az ESG-szempontokat figyelembe vevő befektetők preferálják azokat a vállalatokat, amelyek fenntarthatósági szempontból transzparensek és szabálykövetők. Továbbá a fenntarthatóan működő vállalatok előnyt élvezhetnek uniós és állami támogatásoknál is.

Teendők a magyar vállalatok számára

A magyar vállalatok számára tehát a jelenlegi halasztások egyfajta „lélegzetvételnyi” időt biztosítanak, de a tartós versenyképesség és megfelelés érdekében javasolt már most megkezdeni a felkészülést a fenntarthatósági jelentéstételi és átvilágítási kötelezettségekre. Ez különösen fontos, hiszen az ESG szemlélet vállalati működésbe történő integrálása összetett és időigényes folyamat. A megfelelő jelentéstételi struktúra kialakítása nemcsak technikai, hanem stratégiai feladat is, amelyhez szemléletformálásra, kapacitásépítésre és belső együttműködésre is szükség van. A halasztás tehát nemcsak adminisztratív könnyítés, hanem lehetőség a valódi, megalapozott felkészülésre.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo