A versenyképesség került előtérbe a fenntarthatósággal szemben?

Az Európai Unió fenntarthatósági (ESG) célkitűzései kiemelt prioritások voltak az utóbbi években. A fenntarthatóságot érintő szabályozások célja, hogy a vállalatok működésük során figyelembe vegyék a környezeti és társadalmi hatásokat, valamint az átlátható vállalatirányítást. A jelenlegi nemzetközi versenyképességi kihívásokra reagálva azonban az EU úgy döntött, hogy elhalasztja a fenntarthatósági szempontoknak való megfelelések határidejét. A fenntarthatóság továbbra is kiemelt prioritás maradt, versenyképességi szempontok miatt csak megnövelték az erre való felkészülési időt. A GKI elemzése.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Két éves halasztás

2025 áprilisában az Európai Tanács jóváhagyta az ún. Omnibus csomag részeként benyújtott „Stop-the-clock” irányelvet, amelynek célja az uniós szabályok egyszerűsítése, a fenntarthatósági szabályozások halasztása, és ezáltal az EU versenyképességének növelése. A döntés értelmében a Vállalati Fenntarthatósági Jelentéstételi Irányelv (CSRD) második és harmadik hullámába tartozó vállalatok számára két évvel, míg a Vállalati Fenntarthatósági Átvilágítási Irányelv (CSDDD) első alkalmazási fázisát egy évvel halasztják el. Így tehát azok a nagyvállalatok, amelyek eredetileg 2026-ban kezdték volna meg a CSRD szerinti jelentéstételt, most 2028-ban kell először jelenteniük a 2027-es pénzügyi év adatairól, míg a tőzsdén jegyzett kis- és középvállalkozások esetében a jelentéstétel kezdete 2029-re tolódik. A legnagyobb vállalatokra vonatkozó fenntarthatósági átvilágítási (CSDD) kötelezettségek alkalmazása 2028-ra halasztódik.


Fotó: Depositphotos

Az Omnibus csomag részeként az Európai Bizottság javaslatot tett a CSRD és a CSDDD tartalmi módosításaira is, amelyek célja a szabályozások egyszerűsítése és a vállalatokra nehezedő adminisztratív terhek csökkentése. Ezek a javaslatok azonban még tárgyalás alatt állnak, és várhatóan hosszabb időt vesz igénybe a véglegesítésük.

A magyar vállalatokra gyakorolt hatások

Az EU tagállamainak legkésőbb 2025. december 31-ig át kell ültetniük a módosított határidőjű CSRD irányelvet a nemzeti jogrendjükbe, azaz a hazai ESG törvény ennek megfelelően változni fog a közeljövőben. A CSDD irányelv átültetése a magyar jogba 2027-ig kell, hogy megtörténjen.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo