A Green Controll Bt.-t négy, a Szegedi Tudományegyetemen végzett kutató alapította 2005 elején. Egyikük, Vesselényi István kijelentette, hogy a cégnél eljött az idő, hogy piacra vigye a termékét. Ugyanis az elmúlt két és fél év alatt kidolgozták a "környezetvédelmi oltóanyag" technológiát. Ehhez a cég csaknem 25 millió forintos uniós támogatást nyert el - számol be a Délmagyarország.
Így kidolgozhatták a "kombinált biológiai-kémiai kármentesítési technológiáját". A köztudatba "olajfaló baktériumok" néven került be a technológia, a kutatók azonban kézzel-lábbal tiltakoznak az elnevezés ellen, mondván, hogy itt többről van szó. Szennyezett terület esetén Magyarországon leginkább a földcserét alkalmazzák. Ilyenkor a veszélyes hulladéknak minősülő szennyezett talajt egyszerűen lecserélik.
A munkálatok elérhetik az 5-6 millió forintos költséget is. Ha azonban a talajvíz is szennyezett, akkor speciális eljárás szükséges. Ezek költsége a legjobb esetben is 10-15 millió forint. Jóval olcsóbb megoldás a bakteriális kármentesítés - mondta Vesselényi István. Ezzel a technológiával olyan baktériumtörzseket és környezetbarát vegyi anyagokat juttatnak le a földbe, illetve a talajvízbe, ami felgyorsítja a szénhidrogének lebomlását.
A Bt. Szeged város és vonzáskörzetében megalakult spin-off cégek egyike. Azaz kutatási eredmények piaci hasznosítására alakult. Ezekből egyelőre kevés van a délvidéki városban, pedig a szegedi egyetemre potenciális partnerként is lehet számítani. A tavaly módosított innovációs törvény életbe lépése óta pedig a kutatóhelyek váltak a szellemi tulajdon tényleges jogosultjaivá. Szegeden az egyetem és az akadémia is összefogott, hogy felmérjék a régió kutatás-fejlesztési igényeit, kapcsolatot alakítva ki a cégek, illetve az egyetemen és az akadémián dolgozó tudósok között.