A létesítmény mindaddig fokozott kockázatú beruházásnak számít, ameddig Szlovákia nem szolgáltat adatokat a határon átnyúló környezeti szennyezés mértékéről. A magyar szaktárca péntekig küldi el a december ötödikei szlovák-magyar egyeztetést követően kialakított végleges magyar álláspontot, szakvéleményt. Ebben a jelentős környezeti veszélyt okozó erőmű megépítése ellen foglal állást. A szakvéleményben szereplő álláspontot a szlovákiai engedélyezőnek figyelembe kell venni.
Ezzel a tárca a nemzetközi egyezmények által garantált összes lehetőségét felhasználta, hogy érvényt szerezzen a magyar érdekeknek - írja a közlemény. A szlovák társminisztérium által küldött környezeti hatástanulmány a magyar fél számára elfogadhatatlan. Az anyag rossz információkon alapuló, téves következtetéseket tartalmaz.
Fodor Gábor szakminiszter szerint a tőketerebesi erőmű kapcsán zajló vita a két ország rossz politikai viszonyának következménye. Malina Hedvig, a bősi vízlépcső vagy akár a Benes-dekrétumok kapcsán is vita folyik, ha ezek a kérdések megoldódnának, bizonyára nem lenne politikai töltetű az erőművel kapcsolatos vita.
Az erőmű építése ellen széles körű lakossági tiltakozás indult mindkét országban, ötven magyar és szlovák település nyilvánította ki ellenérzését. A huszonháromezres Tőketerebesen eddig kilencezer, a tizennyolcezres Sátoraljaújhelyen ötezer aláírás gyűlt össze a beruházás ellen.