Szőlészek, borászok, környezetvédők, gazdák és civilszervezetek képviselői protestáltak szombaton Szerencsen, a város határában lévő iparterületen felépítendő szalmatüzelésű erőmű ellen. A mintegy kétszáz résztvevő szerint az ipari létesítmény nagyban befolyásolhatja a borvidék, a világörökségi címet birtokló térség hazai és nemzetközi megítélését. "Tokaj szőlővesszein kormot sepregetnél", "Jól befűtenek nekünk", "Rontják a levegőt" - ilyen, és ehhez hasonló szöveggel ellátott táblákat tartottak a magasba a demonstrálók, akik személyautókkal, munkagépekkel jöttek a rendezvényre.
Berecz János, a majd 40 milliárd forintba kerülő, öven megawatt teljesítményű úgynevezett bioerőművet felépítő BHD Hőerőmű Zrt. felügyelő-bizottságának elnöke a közelmúltban azt mondta, hogy a szükséges engedélyek birtokában kezdték meg a kivitelezést. A szerencsi üzem környezetvédelmi, vidékfejlesztő beruházás, Magyarország legmodernebb biomassza erőműve lesz, és nem veszélyezteti sem a borvidéket, sem a világörökségi címet.
A szőlészek, borászok, természetvédők véleménye azonban szögesen eltér ettől. Az erőművet ellenzők érvei között egyebek mellett az is szerepel, hogy a térségben nincs annyi szalma, amennyi a létesítmény tüzelőanyag-szükségletéhez elegendő, ezért 80 kilométeres körzetből évente 20 ezer kamion szállítja majd ide az alapanyagot. A már most elviselhetetlen kamionforgalom még inkább azzá lesz.
A demonstráción felolvasták azt a nyílt levelet, amelyet Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek címzett Bodó Judit a Tokaji Bormívelők Társasága elnöke, Mészáros László, valamint Takács András az Abaújaranyos Faluszépítő Egyesület elnöke. Lényegében az erőmű ellen emelte fel szavát Sólyom László köztársasági elnök is, aki október elején Sárospatakon úgy fogalmazott, hogy ha a térségbe erőműveket építenek, akkor veszélybe kerül Tokaj világörökségi címe is, ilyen nagy beruházásoknál meg kellene keresni a térség civil szervezeteit, egyeztetni kellene velük.