Talajregenerálás, mint üzlet: az erodált földek mérgeznek

Nemcsak az autók és a gyárkémények bocsátanak ki üvegházgázokat. A termőföldek is. Gondatlan kizsigerelésük, túllegelésük és ezáltal bekövetkező erodálódásük miatt világszerte kétszer annyi széndioxidot jutattak a légkörbe, mint azt az emberek teszik a bensőégésű motorokkal.

A talaj háromszor több karbont (szenet) raktároz, mint amennyi a légkörben található, és négyszer annyit, mint a szerves növények a világ egész területén.  Ha a talaj egészséges, háromszor annyi szenet képes megkötni, mint maguk a növények. Ezt elsősorban a humusz, az algák és baktériumok tárolják, s ez akkor keletkezik, ha a  biomasszát nem bolygatják meg, s a föld sorsát nem egynyári növények temelésének és kiszántásának életciklusai jellemzik.

A növények gyökerérzete a légkörben való széndioxid megkötését végzi. A föld mezőgazdasági használata (a legeltetés, az állatok patáinak súlya, a szántás) elveszi a talaj felső rétegét összetartó zuzmókat, baktériumokat és algákat. Ebben a rétegben a növényvilág fotoszintézisének köszönhetően nagy mennyiségű CO2 tárolódik, főként a növények gyökereiben.

Vége-hossza nincs az erodálódott, elsivatagosodott területek neveit tartalmazó listának. A homokossá vált talajok között megtalálhatók ősrégi természetpusztítások éppúgy, mint viszonylag új eróziók, melyek a modernkori agrárium „művei". A nitrogén-alapú trágyákból dinitrogén-oxid jut vissza a légkörbe, továbberősítve a termőföld káros emiszióját. Ez ugyanis 298-szer erősebb üvegházhatású gáz, mint a széndioxid.

Az ausztrál kormány felkarolta

A széndioxid-molekula átlagosan négy évet tölt a légkörben, mielőtt elnyeli (megköti) a növényzet vagy az óceán. A "carbon farming" lényege, hogy a helyreállított, egészségessé tett talajban megkössék a „karbont". A világ vezető talajszakértője, Dr. Rattan Lal professzor szerint az évszázad végére 50 ppm-mel csökkenthetnénk a légkör széndioxid-tartalmát ilyen módszerekkel.

A szénbányászat egyik világhatalma -ahol az emisszió nagy részét a széntüzeléses erőművek adják- Ausztrália, áprilisban bejelentette, hogy „carbon farming" révén fog karbonkrediteket szerezni. A CFI nevű program értelmében az ausztrál kormány 2013-ra 42 ezer gazdát kíván összetoborozni, hogy 70 millió hektáron termeljen carbon farming módszerel. Jelenleg 33 ezer farmot ellenőriznek, és a cél az, hogy a felszíni talaj 50-70 %-ának regenerálását tudják megvalósítani.

A gazdák a megszerzett karbonkrediteket eladhajták az emissziókereskedelem piacán. (A német tőzsde a kicsi érdeklődés miatt épp június végén függeszti fel az emissziókereskedelmet.)Az ausztrál -erőművek és gyárak által vásárolt- kvóták államilag megszabott ára jelenleg 23 (ausztrál) dollár/CO2 tonna. Egy tonna megkötött metánért például 24 tonnányi CO2-kvóta jár. A kvótához jutás jogának időtartama farmoknál 7 évig, erdőségeknél 15 évig tart, mely a hatóságok döntésével meghosszabbítható, írja blogjában a téma szakértője, Michael Kiely.

Új üzlet: CO2-megkötés a talajban
  • Legyengített területek: 5 milliárd hektár
  • Egynyári növények helyett évelő növények telepítése, melyek gyökérzete évről-évre gyarapodik és továbbhatol a talajban, erősítve a növény szárazságtűrő képességét, vagyis életkilátásait.
  • Évelő füvek és mikrorrhiza gombák telepítésével olyannyira növelhető a növények fotoszintézise, hogy hektáronként 8 tonna szént tudunk tárolni. Ezekért karbonkreditek szerezhetők.
  • A carbon farming előnyei: helyreállított ökoszisztémák, helyi közösségek revitalizálása, megélhetésük biztosítása fatermeléssel (homokos talajon megélő fafajták), értékesíthető karbonkreditek a megkötött CO2-ért az ENSZ égisze alatt működő CDN-ból (Clean Development Mechanism)

Véleményvezér

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 
Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország

Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország  

Ukrajna és Románia is jobban teljesített. 
Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok

Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok 

Épül, szépül a körbezárt uradalom környéke is. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo