Szemétturkálók az Oscar gálán

A legjobb dokumentumfilm kategóriában jelölt öt Oscar-esélyes film között idén az egyik a hulladék-újrahasznosításról szól. A Wasteland című brit-brazil koprodukció a Rio de Janeiro-i szemétturkálókról nyújt portrét, akik a tehetősebb városlakók szemetében kutakodva segítik a szelektív hulladékgyűjtést, ily módon igyekezve megélhetést biztosítani maguknak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Naponta 20-25 dollárt (3960-4950 forintot) keresnek a turkálással. Többségüknek hetente 8-13 dollárba kerül a szobabérlet. Az elismert dokumentarista, Lucy Walker (Count Down to Zero, Blindsight, Devil's Playground) munkája azonban több, mint a néző sajnálatára apelláló film. Inkább dolgozat a társadalmi felemelkedés lehetőségéről.

Jardin Gramacho, a világ legnagyobb szeméttelepe

Rió mellett egy szigeten található a világ legnagyobb hulladéktárolója. Percenként érkeznek ide a teletömött szemeteskocsik. A hulladékhegyek több emeletes épülettel felérő magasságig tornyosulnak. Rio hulladékának 70 százaléka, a külvárosoknak 100 százaléka itt végzi.

Fölöttük ételmaradékra éhes ragadozó-madarak köröznek a levegőben. A rothadó szemét bűze elviselhetetlen, a turkálók maszkokat kénytelenek viselni. Este is jönnek a szállítmányok. Az "éjszakai műszak" ekkor zseblámpával végzi a válogatást.

Gyakran az lesz a vacsorájuk, amit a hulladékok között találnak. Jól megy a munkamegosztás: napközben Irma főz meleg ételt a csoportnak a szemétdomb szélén, Zumbi pedig sorra menti a kidobott könyveket, hogy könyvtárat létesítsen.

Szemétportrék: lenyűgöző műalkotások

A turkálók önbecsülését kívánja erősíteni Vik Muniz Amerikába szakadt brazil fotó- és képzőművész, aki híres festmények pózaiban fotózza le a hulladékgyűjtőket.

A fotókat ezután nagy méretben padlóra rajzolja, majd arra szemét-rétegeket visz fel. Az eredmény -vizuálisan- lélegzetelállító. Újszerű és hatásos műalkotások.

A film legszebb pillanatai azok, amikor a magukat a társadalom szennyének gondoló emberek szembesülnek művészetté magasztosult képmásukkal. "Sosem gondoltam, hogy műalkotás leszek", mondja némelyikük könnyes szemekkel.

A megkapó "szemétportrékról" készült fotókból galériában nyílik kiállítás, és a gyűjtők borsos áron vásárolják meg a nagy poszter-fényképeket.

Muniz célja nem más, minthogy megváltoztassa egy lecsúszott népcsoport életét: a befolyt pénzt átadja a szemétturkálóknak. A Marat halálát idéző fotó 28 000 dollárért kel el (5,5 millió forint). Összesen 50 000 dollárt (9,9 millió forintot) generál a londoni aukció.

Önszerveződés - a fogyasztói társadalom túloldalán

A szemétturkálók (catadores) népes tábort alkotnak. Mintegy 2500-an gyűjtenek szelektíven hulladékot Rio szélén, hogy a hulladék-feldolgozó cégeknek leadva a papírt, műanyag-flakonokat stb. megtermeljék a napi betevő falatra valót.

Időnként megbetegednek a piszoktól: van, akinek a lába fertőződik el, amiért nap mint nap térdig gázol a szemétben. Az erőszakos halál is hozzátartozik a riói valósághoz. A meggyilkolt emberek holttestei naponta kerülnek elő a kukák tartalmából.

A bandaháború a szemétturkálókat sem kerüli el. Időnként rájuk is támadnak a bűnbandák. A film forgatása alatt többen életüket vesztik. De kiszolgáltatottságuk ellenére megbecsülik helyüket. "Büszke vagyok, hogy nem kábítószer-árusításból élek, hanem tisztességes munkából", mondja az egyik. "Őszintébb és méltóságteljesebb foglalkozás, mint kurválkodni a Copacabanán", mondja a másik.

A fotókiállításból és aukcióból befolyt pénzt szakszervezet felállítására költik - mely egyfajta takarékbankként is funkcionál, hiszen bankszámlájuk egyiküknek sincs (a film vége felé kirabolják őket, eltűnnek a megtakarított összegek). A legnépszerűbb szemétturkáló a televízió segítségével afféle lokális celebbé avanzsál. A brazil talk showban még azzal a ötlettel is eljátszik, hogy egy nap indul az elnökválasztáson. A képzőművészeti dokumentumfilmnél sokkal többet nyújtó Waste Land végkicsengésében azt sugallja, a társadalmi felemelkedés lehetősége még a legreménytelenebb helyzetben is lehetséges, ha az emberek összefognak és hallatják a hangjukat.

Pozitív fogadtatás: közönségdíjak

A filmet 2010. januárjában a Sundance Filmfesztiválon mutatták be az USA-ban, ahol közönségdíjat kapott, akárcsak egy héttel később a Berlinalén, ahol emellett az Amnesty International díját is elnyerte.

Február 27-én a 83. Oscar díjkiosztáson a következő dokumentumfilmekkel vetélkedik meg a Waste Land: a kilétét fel nem fedő graffiti-művészről, Banksyről szóló Exit Through the Giftshop, az amerikai földgáz-kitermelés körüli visszásságokat bemutató Gasland, a globális pénzügyi válságot elemző Inside Job, és az afganisztáni háborúban készült Restrepo.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo