Obama megoldja az éhezés világgondját

A recesszió elvonta a gazdag országok élelmiszersegélyekre fordított pénzeit, az élelmiszerárak növekedése pedig továbbcsökkentette a ráfordított összegek vásárlóerejét. Obama úgy akarná orvosolni a harmadik világbeli éhínséget, hogy az ottani termelőktől szereznék be az alapanyagokat.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A megoldás pofonegyszerű. A szállítás költségei több millió dollárral mérsékelhetők így, s a szállítmányok hamarabb juthatnának a célországokba. Csak hát az amerikai termelőknek és agrárvállalatoknak így nem hajtana hasznot az éhínségbiznisz.

George W. Bush már előállt egy hasonló elgondolással 2007-ben, de a mezőgazdasági vállalkozók ellenkezése nyomán a kongresszus nem fogadta el a tervezetet. Tulajdonképpen az összes fontos „élelmiszerdonor” ország helyi termékekkel és terményekkel látja el azokat a régiókat, ahol humanitárius válságok állnak elő. Az USA maradt az egyetlen kivétel.

A washingtoni kormány a – hidegháború alatt még Élelem a Békéért nevet viselő – program keretében mintegy 60 éve hazai földön szerzi be az alapanyagokat az élelmiszersegély-szállítmányokhoz, és ennek 75 százalékát amerikai hajózási vállalatokkal juttatja el a világ távoli tájaira. Az államkassza évente 1,4 milliárd dollárt költ e programra. Az Oxfam szerint a jelenlegi módszer nem „küldetésvezérelt”, és „nem a szegényekről szól”, hanem a nyugati termék/termény terítéséről új piacokra.

Számos polgárháborútól sújtott országban a helyi áruk beszerzése az egyetlen megoldás, mivel a gerillák által uralt, veszélyes területeken az amerikai konvojok áthaladása aligha kivitelezhető. Szíriában és az afrikai országokban nagyobb segélyre lenne szükség, mint amennyit jelenleg nyújtani képesek a donor országok. Az amerikai USAID jelenleg csak Szíriában fordítja helyi élelmiszer vásárlására a rendelkezésre álló 1,4 milliárdos keret egy kis hányadát.

Ellenzik az amerikai termelők

Az amerikai szállítmányozási, mezőgazdasági és élelmiszer-ipari vállalatok persze azonnal mozgásba lendültek, és lobbizni kezdtek Washingtonban (még a reformjavaslat felterjesztése előtt) azt hangoztatva, ha megvonják tőlük a megrendeléseket, az ront az amerikai gazdaság egészén – írta az International Herald Tribune. Csatlakozott hozzájuk 22 szenátor is, akik az USA kukorica- és gabonatermelő tagállamait képviselik (az ország eme részét hívják corn beltnek).

Az Obama által javasolt élelmezési reformnak köszönhetően az USA az eddigi létszámnál 17 millióval több rászorulót tudna ellátni élelemmel a szegény országokban (néhány nappal a bejelentés után Rajiv Shah, az USAID vezetője már csak 4 milliót emlegetett az AP hírügynökségnek!). A változtatások a 2014-es állami költségvetéssel lépnének életbe.

A reform kritikusai felvetették, hogy a helyi termény vásárlása felverheti az árakat a harmadik világban, vagyis újfent kevesebb élelmet kap ugyanazért az összegért Amerika.

Mi az esélye, hogy a reformot megszavazzák, és nem bukik el úgy, mint ifj. Bush idején?

  • Obamáék arra számítanak, hogy a keresztény hitvallású – és hívő szavazókat képviselő – politikusok lelkiismereti kérdést csinálnak abból, hogy az elesettek nem hagyhatók élelem nélkül.
  • A szenátorokon nagy a nyomás, hogy csökkentsék az állami kiadásokat az amerikai államadósság mérséklése érdekében. A hatékonyabb költésnek bármilyen módja kedvezőbb fényben tűnik fel ma, mint 2007-ben. A javasolt reform ugyanis 10 év alatt 500 millió dolláros megtakarítással járna.
Nem üzérkednek tovább
Nem üzérkednek tovább A Fehér Ház a tervek szerint megszüntetné azt a gyakorlatot is, melynek keretében „pénzesítették” a búzát: a nemzetközi segélyszervezetek gabonát kaptak az államtól, melyet a szegény országokban pénzért eladtak, a befolyó összeget pedig saját éhínség elleni programjaikra fordíthatták (természetesen a saját működési költségeiket is fedezve ezáltal).
A módszer azonban konkurenciát és árversenyt jelentett a szegény országok termelőivel szemben.A washingtoni kongresszus kutatócsoportja, a Government Accountability Office (Kormányzati Elszámolási Iroda) már 2011-ben hangsúlyozta, ez a megoldás „nem hatékony”, és a folyamat során kézen-közön mintegy 300 millió dollárt vesztenek el a felek.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo